Karlovarský festival vyhrál Restaurátor, Cigán si odváží tři ceny | E15.cz

Karlovarský festival vyhrál Restaurátor, Cigán si odváží tři ceny

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: kviff.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vítězem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je izraelský snímek Restaurátor. Jeho režisér Joseph Madmony dnes ve Velkém sále Thermalu převzal Křišťálový glóbus dotovaný částkou 30 tisíc dolarů (zhruba půl milionu korun). Za slovensko-český snímek Cigán převzal jeho režisér Martin Šulík zvláštní cenu poroty s dotací 20 tisíc dolarů (340 tisíc korun) a představitel hlavní role Ján Mižigár zvláštní uznání.

Cenu prezidenta festivalu předal Jiří Bartoška americkému herci, scenáristovi a režisérovi Johnu Turturrovi.

Vítězný film je pečlivě rozehranou psychologickou studií postav soudobé izraelské společnosti. Hlavní roli stárnoucího muže postaveného před otázku, zda má cenu dál držet krachující rodinný podnik, vytvořil Sasson Gabai, známý i ze zahraničních produkcí; z dramatu Bez dcerky neodejdu, akčních snímků Rambo III a Delta Force One: Ztracená hlídka.

Šulíkův Cigán je příběhem romského chlapce z chudé osady na východě Slovenska, který se dostává do konfliktu s rasovými, sociálními a kulturními předsudky i s nepsanými zákony vlastní komunity. Šulík ho natočil především s neherci v autentickém prostředí. Ke zvláštní ceně přidal ještě dvě ocenění od nestatutárních porot.

Cenu za režii udělila mezinárodní porota v čele s maďarským oscarovým filmařem Istvánem Szabóem francouzské komedii Prázdniny u moře, kterou natočil Pascal Rabaté. Její hrdinové nemluví, dorozumívají se jen výrazem a gesty.

Trailer k vítěznému snímku Restaurátor:

Ocenění za nejlepší herecké výkony převzali David Morse za výkon v americko-kanadské soutěžní tragikomedii Spoluautor v režii debutujícího herce Martina Donovana a v Dánsku narozená evropská „shooting star“ Stine Fischerová Christensenová. Morse, který je stejně jako Gabai znám z hollywoodských filmů a seriálů včetně sci-fi 12 opic či akčního příběhu Skála, se kvůli převzetí ceny do Česka vrátil z USA.

Zvláštní uznání patří také Jocelyn Pookové za hudbu k dánsko-chorvatskému filmu Pokoj 304 režisérky Birgitty Stærmoseové.

Ukázka z filmu Cigán:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video