Kidmanová a Eckhart spadli do Králičí nory | E15.cz

Kidmanová a Eckhart spadli do Králičí nory

Králičí nora
Králičí nora
• 
ZDROJ: magic box

Stanislav Šulc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejprve byl talentovaným mladým hercem, posléze režisérem považovaným za možnou hvězdu americké nezávislé kinematografie. John Cameron Mitchell ale svůj potenciál příliš nevyužil a jeho doposud nejvýraznější snímek Shortbus (2006) byl přefouknutou bublinou.

Reputaci si Mitchell napravil až loni, když natočil snímek Králičí nora. Rodinné drama s Nicole Kidmanovou a Aaronem Eckhartem v hlavních rolích manželského páru, který tragicky přišel o malého syna a snaží se se ztrátou vyrovnat.

Králičí nora nepatří mezi snímky sebestředně exhibující formálními výstřelky. Právě naopak. Jedná se o střízlivé drama plné intimity, které cele sází na dobrý scénář. Toho se ujal David Lindsay-Abaire, jenž tak na filmové plátno převedl vlastní divadelní hru. Původ na divadelních prknech je znát – snímek nabídne především vrcholně vypjaté dialogy a scény. Na druhé straně výsledek nepůsobí ani trochu teatrálně, což je jednak zásluha právě režiséra, který mu vtiskl nervózní a těkavou formu, a potom představitelů hlavních rolí.

Výkony Kidmanové a Eckharta jsou jednoznačně největším trumfem celého snímku. Skvělí herci, kteří své kvality již prokázali mnohokrát, zde ze sebe mačkají jednu komplikovanou a emocionálně komplexní polohu za druhou. To jim ztěžuje i fakt, že se divák k páru nedostává v momentě těsně po tragické nehodě, ale až několik měsíců poté. První vlna deprese a vzteku již odezněla, ale obojí je přítomno mnohem hlouběji a dere se na povrch v neočekávaných chvílích a situacích. Jako katalyzátor nového zhroucení může fungovat návštěva terapeutické skupiny podobně postižených párů, těhotenství sestry hlavní hrdinky nebo touha muže pokusit se o dalšího potomka.

Síla scénáře tkví také v jeho absolutní nestrannosti. V rámci slovních přestřelek padají ostré výpady a obviňování, ale Lindsay-Abaire nikoho nesoudí. Ví, že v takto vyostřených chvílích je dovoleno vskutku vše a netřeba se za to omlouvat. Je třeba odpouštět, stejně jako chlapci, který jel v tom nešťastném autě a neopatrně běžící dítě usmrtil.I kvůli tomu však snímek působí oproti těm vskutku nejvyhrocenějším rodinným dramatům až příliš smířlivým dojmem.

Králičí nora (drama, USA, 91 minut)

Režie: John Cameron Mitchell
Hrají: Nicole Kidmanová, Aaron Eckhart, Dianne Wiestová Na DVD od července 2011
Hodnocení: 60 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.