Bio Oko slaví 80 let od svého založení, promítne slavný film Kristián | E15.cz

Kino Bio Oko slaví osmdesátiny. Prohlédněte si, jak šel čas s jedním z nejstarších pražských biografů

fry

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

První diváci se v kině Oko v pražských Holešovicích posadili do dřevěných sedaček v roce 1940 a na filmovém plátně zhlédli černobílou komedii Kristián. Snímek režiséra Martina Friče s Oldřichem Novým se v kině bude promítat i ve čtvrtek odpoledne při příležitosti oslav 80 let jeho existence.

„Bio Oko si nezadá svou elegancí vůči nejlepším kinům pražského středního města. Je to vzdušný a hezký biograf s velikým plátnem, zastřený velkou oponou, jehož sál pojme více než 800 osob,“ psalo se v dobovém filmovém časopise Kinorevue z roku 1940.

Kinosál, tehdy ještě s kapacitou 730 míst, provozovali bratři Faistovi jako premiérové kino, kde se filmy promítaly přednostně.

Kapacita kina se v průběhu let snižovala a v současnosti je v Bio Oku k dispozici 280 míst k sezení. Proměnila se také podoba hlediště. Kromě původních dřevěných sedaček jsou k dispozici také lehátka, sedací vaky a proslulá karosérie automobilu Trabant. Vše bylo vybudováno dle návrhu designéra Maxima Velčovského.

Svůj „domov“ našlo Bio Oko v rámci funkcionalistického komplexu budov architektů Josefa Šolce a Jaroslava Stockara-Bernkopfa, který se nachází na pražské Letné mezi ulicemi Milady Horákové, Františka Křížka, Heřmanova a Haškova. Jeho výstavba trvala od roku 1937 do roku 1940. 

Bio Oko má v současnosti pestrou nabídku programů a aktivit. Mimo promítání nejnovějších filmů se zde promítají také operní, baletní nebo divadelní představení z celého světa, pořádají cestovatelské přednášky či ranní projekce pro seniory. Kino také několikrát do roka pořádá vlastní filmové festivaly. Mimo kinematografii se v jeho lobby nachází kavárna a bar s kapacitou několika desítek míst k sezení.   

Autor: fry

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video