Londýnské Národní Live potřetí: Stalin i Shakespeare | E15.cz

Londýnské Národní Live potřetí: Stalin i Shakespeare

Kuchyňské drama. Hlavní roli v této
inscenaci poválečné hry The Kitchen dostal Tom Brooke, známý z filmu Piráti na vlnách
Kuchyňské drama. Hlavní roli v této inscenaci poválečné hry The Kitchen dostal Tom Brooke, známý z filmu Piráti na vlnách
• 
ZDROJ: aerofilms

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po živém promítání současného londýnského divadelního hitu One Man, Two Guvnors, nové verze Sluhy dvou pánů, pokračuje už dnes večer třetí sezona přímých přenosů z anglického Národního divadla titulem The Kitchen. Hra z kuchyně jedné rušné londýnské restaurace se jako jedna z prvních vážně zabývala prací.

Arnold Wesker ji napsal jako svou prvotinu na konci padesátých let, kdy byla v kurzu takzvaná dramata kuchyňského dřezu, příběhy o naději a zoufalství člověka prožívajícího každodenní radosti i strasti. V tomto případě německého šéfkuchaře zatíženého aférkou s vdanou britskou servírkou. Kus o třiceti postavách, který s černým humorem a v překotném tempu zkoumá, jak moc nás definuje naše zaměstnání, se uváděl už ve třiceti zemích světa. Představení z největší scény Národního divadla, jež je schopna diváky ohromit velkou výpravou, dnes od 19.45 promítá kino Atlas, s anglickými i českými titulky.

Prvního prosince bude projekt NT Live pokračovat novinkou Johna Hodge, dvorního scenáristy filmů Dannyho Boyla. Hra Collaborators inscenuje imaginární a poněkud surrealistické, děsivé i zábavné setkání Josefa Stalina a Michaila Bulgakova. Setkání i hra se odehrají v Moskvě roku 1938, kde se autor Mistra a Markétky snaží napsat hru k oslavě Stalinových šedesátin. Režie hry o hře mocné kočky s citlivou myší se stejně jako u Sluhy dvou pánů ujal umělecký ředitel Národního divadla Nicholas Hytner. V roli Stalina se ukáže Simon Russell Beale, jeden z nejuznávanějších britských divadelních herců vůbec, jako Bulgakov mu bude partnerem Alex Jennings, který byl v rámci NT Live k vidění už v Zlozvyku umění. Hra, jež je v Londýně do konce roku vyprodaná, se naopak uvádí v nejmenším prostoru Národního divadla, Cottesloe Theatre. V Praze ji promítne Bio Oko.

Ani tentokrát v nabídce přenosů nechybí Shakespeare, 1. března se představí světu a divákům kina Aero adaptace Komedie omylů, hry plné převleků a záměn točící se kolem dvou dvojic dvojčat. Verze režírovaná Dominicem Cookem, uměleckým ředitelem divadla Royal Court zaměřeného spíš na novou dramatiku, se odehrává v současném velkoměstě a dotkne se i aktuálního tématu imigrantů. Hlavní role se zhostí černošský televizní komik Lenny Henry.

Autorka je spolupracovnicí redakce

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video