Na festival Banát opět vyráží speciální vlak. 1300 Čechů odveze půl kilometru dlouhá souprava | E15.cz

Na festival Banát opět vyráží speciální vlak. 1300 Čechů odveze půl kilometru dlouhá souprava

Na festival Banát opět vyráží speciální vlak. 1300 Čechů odveze půl kilometru dlouhá souprava
Speciální vlak pro festival Banát
• 
ZDROJ: festivalbanat.cz

Jana Pouzarová

V jedné z českých vesnic v Rumunsku, Eibentálu, se letos koná již sedmý ročník kulturního festivalu Banát. Každoroční autobusovou dopravu od loňska nahradila speciální vlaková souprava s 18 vozy.

Festivalový expres pojme až 1272 osob, měří půl kilometru, skládá se z 18 vozů a po celou dobu ho potáhnou dvě lokomotivy. Extrémní délka vlaku ale znamená také komplikace pro organizátory. 500 metrů dlouhá souprava se totiž nevejde téměř na žádné na nástupiště v Česku, a tak například v Brně bude možné nastoupit pouze do první do první poloviny vlaku.

Na vypravení soupravy již podruhé podílely společnosti Kladenská dopravní a strojní a České dráhy, které ve spolupráci s ČD Cargo nasadily většinu vagónů. Nově se do příprav zapojilo také IDS Cargo.

Speciál bude vyjíždět v úterý 14. srpna z Prahy. Po patnácti hodinách dorazí do rumunské Oršavy, odkud návštěvníci překonají posledních padesát kilometrů autobusy i lodní dopravou po Dunaji.

Mezi pasažéry bude i 33 skupin vystupujících na festivalu. První koncerty podle organizátora Štěpána Slaného proběhnou už ve vlaku. „Když se návštěvníci hlásí na festival, mohou si vybrat, s jakou kapelou by rádi jeli,” přibližuje Slaný.

Účastníci tak mají možnost sdílet vagón třeba s Emmou Smetanou nebo některou z kapel Terne Čhave, Vasilův Rubáš, Zuby Nehty či Nylon Jail. V rámci doprovodného programu na festivalu vystoupí také Ladislav Zibura, Janek Rubeš nebo Ondřej Bank.

Akce se koná ve vesnici Eibentál, kde aktuálně žije největší česká komunita v Rumunsku. Organizátoři se prostřednictvím festivalu snaží podpořit místní obyvatele a přispět k ekonomickému rozvoji oblasti.

Autor: Jana Pouzarová
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!