Na premiéru filmu o Georgu Harrisonovi přišli McCartney i Starr | E15.cz

Na premiéru filmu o Georgu Harrisonovi přišli McCartney i Starr

George Harrison
George Harrison
• 

ČTK, krb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(VIDEO) Oba zbývající členové Beatles Paul McCartney a Ringo Starr přišli v neděli večer v Londýně na premiéru dokumentárního filmu o jejich kolegovi ze slavné skupiny Georgi Harrisonovi, který natočil americký režisér Martin Scorsese. Na premiéru snímku George Harrison: Living in the Material World dorazily také vdova po Harrisonovi Olivia a vdova po Johnu Lennonovi Yoko Ono.

Podle McCartneyho film vyvolává „spoustu milých vzpomínek“. „Byl to můj mladší kamarád ze školního autobusu, když byl ještě malý. Je to skvělý kluk a všem nám hodně schází,“ řekl devětašedesátiletý McCartney, jehož provázela jeho snoubenka Nancy Shevellová.

Harrison zemřel v osmapadesáti letech na rakovinu v listopadu 2001. Martin Scorsese film připravoval pět let ve spolupráci s Olivií Harrisonovou, která mu poskytla archivní materiály. Ve filmu jsou i rozhovory s lidmi kolem Harrisona - vedle McCartneyho, Starra a Olivie Harrisonové v něm hovoří i kamarádka Beatles z hamburských let Astrid Kirchherrová, hudební producent Phil Spector, šampion formule jedna Jackie Stewart, první žena Harrisona Pattie Boydová a kytarista Eric Clapton, který si Boydovou vzal.

Oscarový režisér Scorsese kromě hraných filmů natočil i několik dnes už slavných hudebních dokumentů - v roce 1978 Poslední valčík o posledním koncertu skupiny The Band, v roce 2006 dokument o Bobu Dylanovi No Direction Home a o dva roky později snímek Rolling Stones.

Trailer k filmu George Harrison: Living In The Material World

Film Living in the Material World nazvaný podle jednoho z Harrisonových alb trvá tři a půl hodiny a v britském tisku měl takřka bezvýhradně oslavné kritiky. Dokument sleduje chronologicky muzikantův život od dětství v Liverpoolu, éru Beatles, ale nejvíce času věnuje období po rozpadu skupiny. Tehdy vydal řadu sólových desek a naplno se věnoval meditaci a indické hudbě a náboženství, ale také zahradničení a zajímal se o formuli jedna. Harrisonovi se přezdívalo „tichý Beatle“, ale dokument se podle kritik nevyhýbá jeho někdy prudké povaze, experimentování s drogami a náklonnosti k ženám. „Měl rád ženy a ženy měly rády jeho,“ říká v dokumentu Olivia Harrisonová.

Na premiéře byli také členové někdejší komediální skupiny Monty Python Michael Palin a Terry Gilliam. Harrison se v 70. letech věnoval filmu jako producent a zachránil později slavný film Monty Pythonů Život Briana, když zastavil svůj dům a dal tvůrcům peníze na jeho natočení.

Autor: ČTK, krb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video