Na World Press Photo bodoval i český fotoreportér Roman Vondrouš | E15.cz

Na World Press Photo bodoval i český fotoreportér Roman Vondrouš

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Fotoreportér ČTK Roman Vondrouš získal v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo první cenu v kategorii sportovních akcí. Uspěl se sérií snímků z Velké pardubické. Oznámili to dnes organizátoři soutěže na svém webu. "Považuji to za největší úspěch, největší ocenění, kterého může fotograf dosáhnout. Velmi si toho vážím. A také toho, že se mi podařilo toto ocenění získat i díky působení v ČTK," uvedl Vondrouš.

Hlavní cenu letošního ročníku World Press Photo obdržel švédský fotograf Paul Hansen z listu Dagens Nyheter za snímek z pohřbu dvou palestinských dětí zabitých při izraelském raketovém útoku v Gaze. Mrtvé sourozence, bratra a sestru, na něm nesou muži na rukou.

V předchozích ročnících prestižní soutěže, která vznikla v roce 1955, se dokázali prosadit i další čeští fotografové. Hlavní cenu získal v roce 1958 sportovní a reportážní fotograf Stanislav Tereba za snímek fotbalového brankáře Miroslava Čtvrtníčka s názvem Brankář a voda.

O rok později dostal první cenu v kategorii žánrový snímek Vilém Kropp za snímek Provinilec, na němž zachytil dítě kárané v mateřské školce učitelkou. V roce 1986 získal druhou cenu v kategorii sport-série Zdeněk Lhoták se sadou 11 černobílých snímků z obvodní Spartakiády.

Světoznámý fotograf českého původu Antonín Kratochvíl zvítězil v roce 1997 v kategorii portréty-série se snímky amerického herce Willema Dafoea a v roce 2003 v kategorii reportáží se snímkem z barmského vězení a v kategorii příroda a životní prostředí, kdy porotu nejvíce zaujala jeho fotografie ženy prodávající maso v Kongu.

Třetí místo v kategorii sportovní fotografie v roce 2004 obsadil Jan Šibík se snímkem nazvaným Tradiční indický zápas, na kterém zachytil indický zápas kuští. V kategorii každodenní příběhy si třetí místo vybojoval v roce 2006 fotograf deníku Lidové noviny Michal Novotný za sérii snímků ze školy pro slepé v liberijské Monrovii.

Vítězem World Press Photo 2012 je arabská pieta: bolest a soucit

Válka, kterou bych chtěl vyhrávat

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video