Národní muzeum se na pět let uzavře veřejnosti | E15.cz

Národní muzeum se na pět let uzavře veřejnosti

Národní muzeum, Budova federálního shromáždění
Národní muzeum, Budova federálního shromáždění
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Už 7. července bude naposledy před generální rekonstrukcí otevřena historická budova Národního muzea v Praze (NM), kterou poznaly celé generace návštěvníků. Oprava začne v prosinci a potrvá pět let. Zájemci mohou využít i nadcházejících státních svátků, mají poslední možnost na prohlídku budovy i expozic, které už nikdy nebudou vypadat tak, jak se představují návštěvníkům dnes.

„To, že se uzavře historická budova, však neznamená, že nebudeme mít co nabídnout. Národní muzeum má i další pražské i mimopražské objekty - v Praze deset a mimo Prahu dalších šest,“ řekl generální ředitel NM Michal Lukeš. Za důvod rekonstrukce označil havarijní stav objektu, který nikdy nebyl významněji opravován. Přitom ho poškodily i dva vojenské útoky v letech 1945 a 1968.

„Cílem náročné rekonstrukce je zachránit významnou národní kulturní památku a proměnit ji v moderní muzejní objekt,“ dodal. Díky uvolněným prostorám v historické budově a propojení s novou budovou NM rozšíří muzeum výstavní prostory v centru Prahy na dvojnásobek, tedy 11 300 metrů čtverečních. Návštěvníci tak uvidí i unikátní sbírkové předměty dosud ukryté v depozitářích. Historická budova, kde je do 7. července otevřena výstava Staré pověsti české, bude definitivně uzavřena o den později, kdy začne demontáž trvalých expozic.

Realizace stavby je plánována od prosince do června 2015. Jen náklady na balení a stěhování si vyžádají přes 90 milionů korun. Celkem bude rekonstrukce podle Lukeše stát včetně rekonstrukce a vybavení depozitářů, částečných úprav nové budovy, vlastní stavby, restaurátorských prací a nových expozic 4,5 miliardy korun.

Už začátkem loňského roku byly zahájeny projektové práce včetně výstavby spojovací chodby mezi historickou a novou budovou muzea. Zároveň probíhá úprava a vybavování mimopražských depozitářů, balení a stěhování sbírek.

Nové Národní muzeum bude mít bezbariérový přístup i kavárnu

Rekonstrukce by měla z muzea udělat moderní budovu. Podle Lukeše budou všechny prostory bezbariérové, z vestibulu návštěvníci sejdou do nových prostor v suterénu, tvořeného šatnami a sociálním zázemím. V přízemí jim bude k dispozici v levém zastřešeném nádvoří muzejní kavárna, obchod a dětský koutek. Zastřešené nádvoří po pravé straně budovy nabídne stálou expozici, kde budou zavěšeny velkorozměrové exponáty, případně vzácné sochy a monumenty ze sbírek muzea. V přízemí budou krátkodobé výstavy v pěti výstavních sálech o celkové ploše přes tisíc metrů a přednáškové sály.

Pantheon v prvním patře bude i nadále připomínat významné muže a ženy české vědy, společenského života a umění. Ve zbývajících sálech naleznou návštěvníci první část nové stálé expozice, ve druhém patře interaktivní centrum pro studenty a mládež. Na závěr prohlídky bude možno vystoupat do kopule s pohledem na panorama historického centra a Pražského hradu.

Výtahy do druhého suterénu zavedou návštěvníky ke spojovací chodbě doplněné o multimediální efekty, kudy projdou do sousední nové budovy Národního muzea. Zde bude pokračovat stálá expozice, budou se zde konat, výstavy, koncerty a další kulturní akce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video