Něco jako podivná komedie z psychiatrické léčebny a Přelet nad kukaččím hnízdem | E15.cz

Něco jako podivná komedie z psychiatrické léčebny a Přelet nad kukaččím hnízdem

Terapie. Depresivnímu
mladíkovi Craigovi (vpravo
v podání Keira Gilchrista)
setkání se skutečně
nemocnými pacienty pomůže
Terapie. Depresivnímu mladíkovi Craigovi (vpravo v podání Keira Gilchrista) setkání se skutečně nemocnými pacienty pomůže
• 
ZDROJ: bontonfilm

Stanislav Šulc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Snímek Něco jako komedie lze překřtít na Přelet nad kukaččím hnízdem pro dnešní americké teenagery. Paralel se slavným Formanovým oskarovým hitem lze najít mnoho. Kvalitativně je však podivná komedie z prostředí psychiatrické léčebny, která u nás právě vychází na DVD a Blu-ray, o poznání níž.

Vypráví příběh středoškoláka Craiga, jehož osud sužuje samými pohromami. Nemůže být s dívkou, již tajně miluje několik let. Rodina, a především otec, na něj vyvíjí nepřiměřený tlak, protože z něj chce mít přinejmenším kongresmana, ale raději prezidenta USA. Craig navíc musí projít přijímačkami na prestižní letní školu, která mu zajistí vstup na jakoukoli univerzitu. To vše vyústí v depresi a touhu zabít se, což Craiga zavede na psychiatrii. Co původně vypadá jako nerozvážnost, mění se i díky ostatním pacientům v dokonalou terapii, která Craigovi může pomoci zkvalitnit život.

Za snímkem stojí poměrně úspěšná režisérská dvojice Anna Bodenová a Ryan Fleck. Spolu uspěli na festivalu v Sundance s filmem Sugar, Fleck samotný se dříve ještě výrazněji prosadil dramatem Half Nelson, které se bohužel k českým divákům vůbec nedostalo. Stejně jako tato díla je i Něco jako komedie, jak název slibuje, značně žánrově rozkolísaným dílem. Klasických komických prvků zde příliš není a většinou vycházejí ze střetu Craigova nitra a tužeb s realitou. Méně komický ráz pak překvapí především u Zacha Galifianakise (Pařba v Las Vegas), jehož střídmé herectví však patří k nejlepším momentům filmu. To bohužel neplatí pro Keira Gilchrista, jemuž byla složitá role příliš velkým soustem (jako skvělý protiklad funguje Craig Roberts v melancholické komedii Jmenuji se Oliver Tate).

Na druhé straně nejde ani o nervy drásající psychiatrické drama, jakým byl právě Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem. V díle zcela chybí hmatatelná osudovost, bolest a paradoxně i smutek. Ostatně již samotné problémy hlavního hrdiny jsou v podstatě banální. Místo toho Něco jako komedie nabídne spoustu v dobrém slova smyslu hřejivých momentů a smířlivosti, což podtrhuje i báječná hudba kanadských indie rockerů Broken Social Scene.

Něco jako komedie

(drama, USA, 101 minut)
Režie: Anna Bodenová, Ryan Fleck
Hrají: Keir Gilchrist, Zach Galifianakis
Na DVD a Blu-ray od srpna 2011
Hodnocení: 60 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.