Nejlepším snímkem roku 2012 je podle kritiků film Ve stínu | E15.cz

Nejlepším snímkem roku 2012 je podle kritiků film Ve stínu

Režisér David Ondříček a herec Ivan Trojan na preiméře filmu Ve stínu
Režisér David Ondříček a herec Ivan Trojan na preiméře filmu Ve stínu
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Snímek režiséra a producenta Davida Ondříčka Ve stínu se stal nejlepším filmem roku 2012. Na dnešním vyhlašování Cen české filmové kritiky v pražském Divadle Archa zazněl jeho název v pěti kategoriích - nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší kamera, nejlepší původní hudba a nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli pro Ivana Trojana.

Nejlepším dokumentem roku se stal snímek Láska v hrobě režiséra Davida Vondráčka, producentek Terezy Krejčí a Krasimiry Velitchkové.

Ceny české filmové kritiky, jimiž novináři a publicisté upozorňují na nejlepší celovečerní hrané a dokumentární filmy roku, byly vyhlášeny už potřetí. Hlasující posuzovali 30 hraných titulů a 15 dokumentů, které měly distribuční premiéru v roce 2012. Jako favorité do hlavního večera nastupovaly snímky Ve stínu Davida Ondříčka a Čtyři slunce režiséra Bohdana Slámy, které měly po osmi nominacích. Slámův snímek si nakonec odnesl dvě vítězství - za nejlepší scénář a nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli pro Kláru Melíškovou.

Pět nominací měla filmová komedie, vycházející z kultovního seriálu Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka režiséra Jana Prušinovského. Nakonec zabodovala jen díky Ondřeji Vetchému, který dostal cenu za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli.

Cenu RWE pro objev roku převzal slovinský režisér a absolvent pražské FAMU Olmo Omerzu. Kritici tak ocenili jeho práci na filmu o ztrátě dětské nevinnosti Příliš mladá noc. Světovou premiéru měl loni na Berlinale. v létě byl uveden v soutěži festivalu v Los Angeles.

Cenu pro herečku v hlavní roli si převzala Gabriela Míčová za výkon v Hřebejkově přepisu inscenace Pražského komorního divadla Odpad město smrt.

Vratislav Šlajer: Stát by měl více podporovat komerční filmy

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video