Nobelovu cenu za literaturu získala americká básnířka Louise Glücková | E15.cz

Nobelovu cenu za literaturu získala americká básnířka Louise Glücková

ČTK

Letošní Nobelovu cenu za literaturu získala sedmasedmdesátiletá americká básnířka Louise Glücková. Ve Stockholmu to dnes oznámila Švédská akademie. V češtině například vyšly její sbírky Divoký kosatec a Noc věrnosti a ctnosti. Švédská akademie Američanku ocenila za její „nezaměnitelný poetický hlas, který svou prostou krásou mění existenci jedince v existenci univerzální“.

Glücková publikovala 12 sbírek básní a také několik svazků esejů o poezii. Ústředními tématy děl básnířky jsou po celou dobu její tvorby dětství, rodinný život a blízký vztah s rodiči a sourozenci, inspiruje se ale také mýty a klasickými motivy, uvedl předseda Nobelova výboru pro literaturu Anders Olsson.

Za sbírku veršů Divoký kosatec Glücková v USA obdržela již v roce 1993 Pulitzerovu cenu. Dějištěm je autorčina vlastní zahrada, v níž se prolínají a doplňují tři hlasy: hlas lidské postavy, hlas rostlin a hlas Boha. Kniha nazvaná Noc věrnosti a ctnosti pak odráží především stárnutí a otázku smrtelnosti.

Glücková, která má maďarsko-židovské kořeny, se narodila v New Yorku v roce 1943. Jako básnířka debutovala v roce 1968 sbírkou Firstborn. V současné době se kromě psaní věnuje také výuce angličtiny na Yaleově univerzitě. Bývalý americký prezident Barack Obama předal Glückové v roce 2015 National Humanities Medal, nejvyšší státní vyznamenání za příspěvky humanitním vědám.

Za ojedinělý hlas v současné americké, ale i světové poezii označil tvorbu americké básnířky a čerstvé nositelky Nobelovy ceny Louise Glückové anglista a nakladatelský redaktor Petr Onufer. Nakladatelství Argo, kde Onufer pracuje, vydalo Glückové sbírku Noc věrnosti a ctnosti.

„Je to kněžna současné americké poezie, výtečná autorka s mimořádným citem pro jazyk a pro obrazové vyjádření,“ řekl s tím, že autorka vychází z bohaté americké tradice básníků jako je Emily Dickinsonová, T. S. Eliot, Richard Wilbur

V její tvorbě podle něj zaznívají i ženská témata. „Je to ženské v tom, že to je nesmírně nadčasové. Populární témata tam zazní, ale nejsou traktována nějakým aktuálním jazykem, protože Louise Glücková je básnířka, která dokáže převyprávět Danta,“ uvedl Onufer.

Nobelova cena za literaturu má obvykle každý rok jen jednoho laureáta. Výjimkou byl loňský ročník, kdy Švédská akademie vyhlásila současně držitele za roky 2018 a 2019. Cena totiž nebyla v roce 2018 udělena kvůli sexuálnímu skandálu, který touto institucí otřásl.

Loni dostali Nobelovu cenu za literaturu polská spisovatelka Olga Tokarczuková (za rok 2018) a rakouský dramatik Peter Handke (za rok 2019). Udělení ceny Handkemu vyvolalo mnoho kritiky kvůli obdivu, který literát projevoval bývalému srbskému prezidentovi Slobodanu Miloševičovi, jenž byl u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii souzen pro genocidu, zločiny proti lidskosti a válečné zločiny.

Kvůli koronaviru se letos předání Nobelových cen uskuteční bez osobní účasti laureátů. Ceremoniál se každoročně koná 10. prosince, v den výročí úmrtí zakladatele ceny a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. S oceněním se letos pojí odměna deset milionů švédských korun, tedy asi 26 milionů českých korun, což je o milion švédských korun více než loni.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!