Ondřej Neff v nové knize zavádí trest smrti | E15.cz

Ondřej Neff v nové knize zavádí trest smrti

Žijící legenda. Ondřej Neff
patří ke klíčovým českým
autorům sci-fi
Žijící legenda. Ondřej Neff patří ke klíčovým českým autorům sci-fi
• 
ZDROJ: ctk

Martin Stručovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Má-li česká sci-filiteratura skutečnou žijící legendu, pak je jí bezpochyby autor Ondřej Neff, jenž je jako jeden z mála žánrových tvůrců znám i v mainstreamových vodách. A i po tolika letech tvorby je každý jeho další titul čtenáři velmi očekáván.

Ve své novince nazvané Rekvalifikační kurz autor zavádí čtenáře do 21. století, které se však od toho, jaké známe my, liší jednou zásadní skutečností: Evropská unie chystá znovu zavést trest smrti. Z toho důvodu je uspořádán rekvalifikační kurz pro deset adeptů, z nichž se na konci pět stane popravčími.
Neff celý prostor knihy využívá ke zkoumání psychiky postav, které tak více než lidi připomínají laboratorní myši. Kromě toho jsou spíše načrtnutými než plnohodnotnými charaktery. Kvůli tomu se s žádným neztotožníte, a nebudete tak moci prožívat jeho příběh. Kniha nese nálepku sci-fi, avšak takové prvky v ní téměř nejsou. Fikční svět je zcela obyčejný, takže autorova fantazie vás vůbec nestrhne a pocit úžasu se nedostavuje.

Lze se však oprávněně domnívat, že o nic z toho autorovi tentokrát nešlo. Neff se snažil vyjádřit názor na témata jako zločinnost a trest smrti, k čemuž využívá ústa všech postav. A především se tu pokusil vyrovnat s osobní tragédií, která jej postihla. Což je ostatně prvek, jenž jej pojí s jedním z účastníků rekvalifikačního kurzu.

Kniha sama o sobě funguje dobře a Neffova nápaditost má čtenářům co nabídnout. Jenže při srovnání s Neffovými předchozími romány působí vyloženě slabě. Není mystifikační a napínavá jako Tušení podrazu ani neukazuje, kam až jsou lidé schopni zajít, jak tomu bylo v titulu T. M. A. Na druhé straně je ale lepší než loňské Celebrity, v nichž se autor marně snažil vytvořit psychologický horor.
Pro čtenáře hledajícího dobrý titul Neffova novinka částečně uspokojí. Pokud ale baží po žánrové pecce, bude pro něj Rekvalifikační kurz představovat zklamání. Od autora Neffova kalibru se zkrátka očekává něco víc než jen dobrá knížka.

Ondřej Neff: Rekvalifikační kurz

Nakladatelství: Albatros Media – Plus, 2011
Hodnocení: 60 %

Autor je spolupracovníkem redakce

Autor: Martin Stručovský

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video