Paroubkovi porážejí Viewegha: Jsou nejlépe placenými spisovateli | E15.cz

Paroubkovi porážejí Viewegha: Jsou nejlépe placenými spisovateli

Petra Paroubková, Jiří Paroubek
Petra Paroubková, Jiří Paroubek
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předseda strany Národních socialistů - levice 21. století (LEV 21) a expremiér Jiří Paroubek a jeho žena Petra jsou nyní zřejmě nejlépe honorovanými spisovateli v Česku. Uvedl to deník Dnes. Paroubek dostal za dvě knihy čtyři miliony korun bez ohledu na to, kolik výtisků se prodá, jeho manželka vydělala na knize V botičkách od Diora milion korun. Podle nakladatelů a knihkupců mají Paroubkovi nesrovnatelně lepší finanční podmínky než nejznámější čeští spisovatelé.

Podle deníku Dnes je výše standardní odměny pro autora sedm až deset procent z každé prodané knihy, populární spisovatel Michal Viewegh dostává asi 15 procent. Paroubek obdržel za knihy Ve službě republice a Plnou parou v politice čtyři miliony korun, což je podle listu 30 procent z výtisku, jeho ženě za její prvotinu připadlo dokonce 50 procent.

Paroubkův vydavatel Aleš Lederer uvedl, že sázkou na Paroubkovy knihy neprohloupil. „V minulosti se prodávaly paměti jeho předchůdce Miloše Zemana, sázel jsem na to, že stejně úspěšný bude i Jiří Paroubek,“ řekl vydavatel.

Deník připomíná, že když bývalý premiér a předseda ČSSD vydal v roce 2006 knihu Můj život v politice, byl její náklad 3 tisíce výtisků, z nichž se prodala polovina. Letos se knihy Ve službě republice prodalo 3 tisíce kusů a díla Plnou parou v politice 40 tisíc výtisků. V kamenných obchodech však tyto knihy šly na odbyt jen velmi málo, deník Dnes zjistil, že 30 tisíc kusů se prodalo přes internet.

Knihkupci zmiňují možnost, že Paroubkovy knihy někdo hromadně skoupil

Okolnosti prodeje Paroubkových knih udivuje i nakladatele a knihkupce, někteří z nich naznačili, že náklad někdo mohl hromadně skoupit, jako se to v Paroubkově případě stalo už dříve.

Podle deníku Dnes je zvláštní také fakt, že i když Paroubek prodal 40 tisíc výtisků jediné knihy, v žebříčku nejprodávanějších titulů se letos ani jednou neobjevil v první desítce. „To je trochu podivné, s takovým prodejem by se v žebříčku zřejmě objevit měl,“ řekl listu šéfredaktor nakladatelství Host Petr Balaštík.

Server Týden.cz ve čtvrtek napsal, že Paroubkovi si na jaře pořídili dům na řeckém ostrově Ithaka a i s rekonstrukcí za něj zaplatili kolem pěti milionů korun. Paroubková serveru řekla, že koupi domu jim umožnily příjmy z vydání jejich knih a z odkoupení autorských práv na Paroubkovy knihy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video