Urbanová povýšila Ostravu na hlavní město světové opery | E15.cz

Urbanová povýšila Ostravu na hlavní město světové opery

Eva Urbanová
Eva Urbanová
• 
ZDROJ: Narodni divadlo moravskoslezske

Ladislav Vrchovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do pátku 13. ledna čekala Eva Urbanová, ve světě uznávaná jako zásadní představitelka Janáčkových operních postav, na svou premiéru v roli Emilie Marty, hlavní postavy opery Leoše Janáčka Věc Makropulos. Čekání se ale vyplatilo. Po odeznění posledního tónu koncertního provedení opery v ostravském Divadle Antonína Dvořáka nadšené publikum aplaudovalo vstoje deset minut, protože se stalo svědkem světové události.

Mimořádný zážitek dopředu slibovalo samotné obsazení a osobnost dirigenta. Co jméno, to hvězda výrazně spjatá s Janáčkovou tvorbou. V hlavní tenorové roli Alberta Gregora vystoupil Aleš Briscein, stálý host Národního divadla v Praze a řady evropských operních scén (Salcburk, Paříž). Advokáta dr. Kolenatého ztvárnil slovenský basista Peter Mikuláš, sólista Slovenského národního divadla, jenž se v této roli před několika lety představil v Metropolitní opeře v New Yorku. Roli barona Jaroslava Pruse nastudoval sólista pražského Národního divadla a trojnásobný držitel Ceny Thálie Ivan Kusnjer.

Dirigent Robert Jindra vedením orchestru dokázal potvrdit Janáčkovu genialitu, s níž autor vepsal do samotné hudby vnitřní pocity jednajících postav i napětí celého příběhu původně z pera Karla Čapka. Jindrovo důsledné využívání celé dynamické škály zvuku orchestru spojené s důrazem na emocionální obsah všech nástrojových i pěveckých partů, kongeniálně souzní s předlohou.

Na světovou úroveň však ostravský operní koncert povyšuje hlavně výkon Evy Urbanové. Nádhera barvy hlasu, rozsah, intonační jistota a schopnost vtělit vnitřní prožitek do úžasných pianissim ve výškách, až rockové výbuchy vášně, radosti stejně jako nezměrného smutku a lidského neštěstí. To vše dohromady zcela jistě brzy přinese nabídky k hostování v této roli na předních mezinárodních operních scénách. Urbanová totiž mistrovsky vyjádřila duši slavné zpěvačky Emilie Marty, která žije již 337 let a dokonale zná všechny radosti a strasti života. Je cynická a zároveň touží po lásce, smyslu a životním naplnění.
Lze jen litovat, že ostravská Věc Makropulos s Evou Urbanovou bude provedena již jen pouze dvakrát. Posluchači Českého rozhlasu mají možnost být účastníky přímého přenosu večer 21. ledna, třetí a poslední repríza je na programu 26. ledna.

Leoš Janáček: Věc Makropulos

Opera Národního divadla moravskoslezského v Ostravě – Divadlo Antonína Dvořáka

Dirigent: Robert Jindra
Vystupují: Eva Urbanová, Ivan Kusnjer, Aleš Briscein, Peter Mikuláš
Premiéra: 13. ledna
Hodnocení: 100 %

Autor je spolupracovníkem redakce

Autor: Ladislav Vrchovský

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video