OSA dostala pokutu za zneužití dominantního postavení | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Za zneužití dominantního postavení v oboru dostala OSA pokutu téměř jedenáct milionů korun

Za zneužití dominantního postavení v oboru dostala OSA pokutu téměř jedenáct milionů korun
Televize
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním dostal pokutu 10,67 milionu korun za zneužití dominantního postavení. Svazu ji uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže za postup v letech 2008 až 2014, když požadoval po ubytovacích zařízeních platbu za přijímač v pokoji i v případě, že v něm nebyl nikdo ubytován. Pokuta zatím není pravomocná. 

Svaz porušil podle Antimonopolního úřadu nejen zákon o ochraně hospodářské soutěže, ale i soutěžní pravidla Evropské unie. „Ke zneužití došlo tím, že v uvedeném období účastník řízení ve svých sazebnících nezohledňoval obsazenost pokojů v ubytovacích zařízeních. Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili za licence i v případě, že v pokoji nebyl reálně nikdo ubytován,“ uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda. Dodal, že OSA podala proti rozhodnutí úřadu rozklad.

Až do roku 2008 OSA obsazenost pokojů při výpočtu autorské odměny zohledňoval. „Požadavek platby autorské odměny i tehdy, kdy prokazatelně nemohlo dojít k užití díla, tedy když pokoj nebyl obsazen ubytovaným hostem a nebylo mu tak poskytováno žádné protiplnění, nelze považovat za přiměřenou obchodní podmínku, tudíž nesplňuje podmínku proporcionality vzájemného smluvního plnění a protiplnění,“ uvedl Švanda.

Státní opera zažila premiéru. Rekonstrukce, i s novou točnou, vyšla na 1,3 miliardy

OSA zastupuje nejen české, ale i zahraniční autory, svým postupem v letech 2008 až 2014 tak ovlivnil i obchod mezi členskými státy.

Ochranný svaz autorský inkasoval za rok 2018 pro autory skladeb 973,2 milionu korun, o 14 milionů korun více než o rok dříve. Přes 195 tisíc nositelů práv vyplatil na honorářích 761,78 milionu korun za více než 976 500 skladeb.

Nominace na Evropské filmové ceny zakončila důstojné tažení, říkají tvůrci filmu Rekonstrukce

OSA byl založen 9. října 1919 první ustavující valnou hromadou. Navázal na činnost Ochranného sdružení spisovatelů, skladatelů a nakladatelů hudebních děl.

Kromě OSA působí v Česku i další kolektivní správci autorských práv, například Intergram zastupující umělce a výrobce zvukových a zvukově obrazových záznamů, Divadelní, literární a audiovizuální agentura Dilia nebo Ochranná organizace autorská - Sdružení autorů děl výtvarného umění, architektury a obrazové složky audiovizuálních děl (OOA-S).

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!