Státní opera si při znovuotevření připomněla svoji minulost | E15.cz

Státní opera zažila premiéru. Rekonstrukce, i s novou točnou, vyšla na 1,3 miliardy

ČTK

Zahajovací koncert nazvaný Státní opera v proměnách času (1888-2018) začal předehrou opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští a zakončilo jej finále druhého dějství opery Ludwiga van Beethovena Fidelio. Rekonstrukce budovy Státní opery stála 1,3 miliardy korun a trvala téměř tři roky.Podívejte se na záběry z průběhu rekonstrukce.

Program provedl diváky historií čtyř zdejších operních souborů. Na jevišti se představili pod taktovkou hudebního ředitele Státní opery Karla-Heinze Steffensese sólisté Opery Národního divadla a Státní opery další čeští i mezinárodní hosté, například Pavel Černoch, Eva Urbanová, Kateřina Kněžíková či slovenský basista Peter Mikuláš. Zazpívala také mladá norská sopranistka Lise Davidsenová, která loni v listopadu debutovala v newyorské Metropolitní opeře. Zazněla díla Wolfganga Amadea Mozarta, Leoše Janáčka, Richarda Strausse, Bedřicha Smetany nebo Bohuslava Martinů. Prostřednictvím speciální instalace na scéně několikrát během večera oslovil diváky dramatik Pavel Kohout, který zdůraznil mezinárodní rozměr v historii Státní opery.

„Usiloval jsem o komplexní rekonstrukci Státní opery, a ta je ve finále. Teď budu usilovat o její nový umělecký rozkvět v evropském kontextu. Národní divadlo se všemi svými scénami chce být uměleckou institucí, kam se diváci z domova i ze zahraničí budou chtít vracet,“ uvedl ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian. Státní opera Praha je součástí ND.

Původní odhad nákladů rekonstrukce byl přibližně 900 milionů korun, cena ale vzrostla na 1,3 miliardy korun včetně DPH. Důvodem byla hlavně změna technologie jevištní točny za 115 milionů a rekonstrukce vzduchotechniky. Komplexnější opravu prodělala budova naposledy na přelomu 60. a 70. let minulého století. Při nynější generální rekonstrukci, která začala v březnu 2017, dostala například nové jevištní technologie či moderní zkušebny. Opravu mají za sebou baletní, orchestrální i sborový sál a zázemí umělců. Přibyla křesla, jež nyní mají individuální titulkovací zařízení, nová je i opona.

Premiérového večera se zúčastnili politici i osobnosti kultury. Na znovuotevření Státní opery dorazil například maďarský premiér Viktor Orbán, proti němuž při příjezdu protestovalo zhruba 30 odpůrců s vlajkou EU, transparenty a píšťalkami. Mezi pozvanými byli také pověřenkyně spolkové vlády pro kulturu Monika Grüttersová, zúčastnili se i velvyslanci několika zemí. Z českých politiků přišli mimo jiné premiér Andrej Babiš (ANO), zástupci vlády - třeba ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) či ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), přítomen byl i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Koncert navštívilo také mnoho osobností z kultury, mimo jiné herci Miroslav Donutil a Jaromír Hanzlík, houslisté Václav Hudeček a Pavel Šporcl nebo zpěvák Richard Krajčo. V čestné lóži zasedla čtyřiadevadesátiletá operní pěvkyně Soňa Červená.

Podívejte se, jak probíhala rekonstrukce Státní opery Praha

Rekonstrukce státní opery

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!