Zemřela autorka scénáře filmu Zapomenuté světlo. Jelínková podlehla koronaviru, bylo jí 85 let | E15.cz

Zemřela autorka scénáře filmu Zapomenuté světlo. Jelínková podlehla koronaviru, bylo jí 85 let

Zemřela autorka scénáře filmu Zapomenuté světlo. Jelínková podlehla koronaviru, bylo jí 85 let
Milena Jelínková, autorka scénáře filmu Zapomenuté světlo, zemřela. Podlehla komplikacím spojeným s onemocněním Covid-19.
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Ve věku 85 let zemřela v New Yorku na komplikace spojené s koronavirem česká scenáristka Milena Jelínková, autorka scénáře filmu Zapomenuté světlo. Na twitteru o tom informoval režisér Jan Hřebejk.

Absolventka pražské FAMU Jelínková v roce 1961 emigrovala do USA. Na Columbijské univerzitě v New Yorku se stala profesorkou, vyučovala scenáristiku. Známá je především jako autorka scénáře k dramatu režiséra Vladimíra Michálka Zapomenuté světlo, ve kterém si v roce 1996 zahráli Bolek Polívka a Veronika Žilková. Příběh vesnického faráře, který na sklonku 80. let bojuje se státními úředníky i vyššími církevními představiteli za záchranu kostela, vznikl podle knižní předlohy Jakuba Demla.

O jejím skonu informoval na twitteru režisér Jan Hřebejk. 

 

Milena Jelínková se narodila 19. srpna 1935 v Přešticích a dětství strávila v okolí Plzně. Podle jejího studentského scénáře vznikl v roce 1957 film Snadný život. „Byl to příběh o studentech. Zajímavé bylo, že tam vůbec nebyla žádná komunistická strana. Nikdo o ní nemluvil, nikdo se o ní nezajímal, nikdo nikomu neříkal soudruhu,“ vzpomínala Jelínková pro projekt Paměť národa.

Vzhledem ke své protikomunistické činnosti nemohla dokončit FAMU, kde byl mezi jejími spolužáky také Miloš Forman. V lednu 1961 emigrovala do USA, do vlasti se na rok vrátila v roce 1991.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!