Zemřela autorka scénáře filmu Zapomenuté světlo. Jelínková podlehla koronaviru, bylo jí 85 let | e15.cz

Zemřela autorka scénáře filmu Zapomenuté světlo. Jelínková podlehla koronaviru, bylo jí 85 let

Milena Jelínková, autorka scénáře filmu Zapomenuté světlo, zemřela. Podlehla komplikacím spojeným s onemocněním Covid-19.
Milena Jelínková, autorka scénáře filmu Zapomenuté světlo, zemřela. Podlehla komplikacím spojeným s onemocněním Covid-19.
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ve věku 85 let zemřela v New Yorku na komplikace spojené s koronavirem česká scenáristka Milena Jelínková, autorka scénáře filmu Zapomenuté světlo. Na twitteru o tom informoval režisér Jan Hřebejk.

Absolventka pražské FAMU Jelínková v roce 1961 emigrovala do USA. Na Columbijské univerzitě v New Yorku se stala profesorkou, vyučovala scenáristiku. Známá je především jako autorka scénáře k dramatu režiséra Vladimíra Michálka Zapomenuté světlo, ve kterém si v roce 1996 zahráli Bolek Polívka a Veronika Žilková. Příběh vesnického faráře, který na sklonku 80. let bojuje se státními úředníky i vyššími církevními představiteli za záchranu kostela, vznikl podle knižní předlohy Jakuba Demla.

O jejím skonu informoval na twitteru režisér Jan Hřebejk. 

 

Milena Jelínková se narodila 19. srpna 1935 v Přešticích a dětství strávila v okolí Plzně. Podle jejího studentského scénáře vznikl v roce 1957 film Snadný život. „Byl to příběh o studentech. Zajímavé bylo, že tam vůbec nebyla žádná komunistická strana. Nikdo o ní nemluvil, nikdo se o ní nezajímal, nikdo nikomu neříkal soudruhu,“ vzpomínala Jelínková pro projekt Paměť národa.

Vzhledem ke své protikomunistické činnosti nemohla dokončit FAMU, kde byl mezi jejími spolužáky také Miloš Forman. V lednu 1961 emigrovala do USA, do vlasti se na rok vrátila v roce 1991.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery