RECENZE: Ivan Král a jeho poslední úsměv | e15.cz

RECENZE: Poslední úsměv Ivana Krále

Dušan Kütner

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kdyby nazval někdo jiný své album Smile, možná by čelil podezření, že se chce pozitivním názvem jen zalíbit. U posledního alba rockera Ivana Krále, které bohužel vyšlo už po jeho smrti, to je ale kvůli jeho přívětivé povaze pochopitelné.

Ve světě asi nejznámější český rocker, který v minulosti spolupracoval s Patti Smith či Iggym Popem, na albu prokázal svůj neuvěřitelný záběr. Napsal hudbu ke všem písním na texty své ženy Cindy Hudson. Tématem jsou láska, partnerství a obecně mezilidské vztahy. Celou desku si kytarista Král také sám nahrál včetně basy, bicích a dalších nástrojů a také si ji sám zprodukoval.

Album je složeno z písní, pro které je charakteristická jedna věc – jsou to přímočaré skladby bez kudrlinek, vypjatých sól a zpěvu či jakéhokoliv náznaku exhibice, občas pro rockery typické.

Část je poklidným až akustickým bigbítem jako úvodní tři písně: Stormy Nights, I’m not Leaving a Turn To Me nebo i třeba Walking in Your Footsteps a Wasted.

Jiné nesou nádech blues jako Crazy Girl a May Be You’re Nice. Ale nechybějí ani tvrdší kousky jako They Will Make You Apocalypse či When You Gonna Find It, evokující svým zvukem newyorskou scénu sedmdesátých let. A desetiletí následující pak lehce připomíná skladba Lost Without You, v níž jako v jediné použil Král sbory.

Pravda, na Králově poslední desce nejsou hity jako je snad ten nejslavnější – Dancing Barefoot – vzešlý ze spolupráce s Patti Smith či píseň Sen, kterou kdysi napsal pro tuzemskou Lucii.

Na albu Smile ale znovu ukázal, že neztratil schopnost psát sice nijak složité, ale působivé a nápadité skladby komorního až osobního rázu. Tohle bude české hudební scéně chybět určitě, stejně jako přítomnost samotného a věčně pozitivně naladěného Krále.

V refrénu druhé písně Král zpívá „I’m not leaving, I’m still here“. Zdá se to trochu absurdní. Fyzicky tady již není, ale co se týče jeho hudby, v tomto případě má refrén pravdu.

Ivan Kral: Smile

Vydal: Warner Music

Délka:

Hodnocení: 90 procent

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery