Kurz bitcoinu poprvé po více než roce zpevnil nad 500 dolarů | E15.cz

Kurz bitcoinu poprvé po více než roce zpevnil nad 500 dolarů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Antana

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kurz nejznámější virtuální měny bitcoin tento týden pokračuje v silném růstu a dnes poprvé od loňského srpna překročil hranici 500 dolarů za jednotku. Za jeho vzestupem je podle expertů zvýšená poptávka z Číny i to, že soud Evropské unie v říjnu vyňal bitcoinové transakce z placení daně z přidané hodnoty.

Bitcoin začal prudce stoupat poté, co na konci srpna pod vlivem devalvace čínského jüanu sestoupil pod 200 dolarů. V následujících deseti týdnech získal přes 150 procent a dnes vzrostl o 25 procent až na 502 dolarů. Zůstává ale dál hluboko pod svým maximem 1100 dolarů z roku 2013.

Hodnota bitcoinuAutor: coindesk

Bitcoin je v oběhu je od roku 2009 a jeho obliba postupně roste s tím, jak stále více obchodníků umožňuje zákazníkům platit za zboží a služby touto měnou.

Na rozdíl od běžných měn nemají virtuální měny podporu centrálních bank ani vlád, což způsobuje extrémní kolísání jejich kurzů a dělá z nich vysoce spekulativní investici. Kritici bitcoinu také upozorňují na jeho zneužitelnost k praní špinavých peněz a dalším kriminálním aktivitám.

Nastává doba bitcoinová?

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video