Ledová plocha je menší a hokej rychlejší

Hokejový útočník Radek Duda se po letech vrátil zpět do Plzně. Pomáhá Indiánům ve stíhací jízdě k desáté pozici.

Na místo činu se hokejový útočník Radek Duda vrátil zhruba po sedmi letech. Nyní jako hráč Chomutova přišel do Plzně na hostování jako výpomoc. Předchozí účinkování v Plzni v dresu tehdejší Keramiky je pro něj prakticky nesrovnatelné. Hokej je jiný „Je to samozřejmě jiné, než tehdy v letech 2001 až 2003. Byl jsem mladý kluk a hokejově jsem prakticky teprve začínal. Neříkám, že už jsem nyní hotový hráč, ale nějaké soutěže už jsem prošel, podíval se i po světě, takže zkušenosti přeci jen mám,“ říká Radek Duda a přidává další postřehy.

„Kluziště má zcela jiné rozměry. Dříve bylo velké, dnes má prakticky rozměry jako stadiony v NHL. Cesta na stadion i z něj je stejná, ale lidé se tu vyměnili, i když párhráčů jsem zde znal,“ dodává. Co se ale podle Radka Dudy změnilo nejvíc, je hokej samotný. „Je pořád rychlejší, dynamičtější, i z tohoto pohledu je to nesrovnatelné,“ říká nepřehlédnutelný útočník. Extraliga mu jde líp Do Plzně přišel z prvoligového Chomutova a předváděnými výkony dokazuje, že adaptace mu nedělá problémy.

„Pocitově to vnímám tak, že pro mne je daleko těžší hrát první ligu, než extraligu. Pro většinu lidí to možná může znít paradoxně, ale já si za tím stojím. Kdo to nezažil, asi to nebude chápat. I proto byla moje adaptace v Plzni asi jednodušší,“ vysvětluje. V Plzni se mu začalo oproti Chomutovu opět střelecky dařit. Po sedmi odehraných zápasech v dresu Indiánů měl na svém kontě pět branek a dvě asistence. „Záleží na spoustě věcí. Jak k tomu člověk přistoupí, jak zapadne do kolektivu, do systému, do hry samotné, aby mohl co nejrychleji předvádět co nejlepší výkony ve prospěch celého týmu. Snad mi to vyšlo, ale zhodnotit to musí jiní,“ přemýšlí Radek Duda.Radek Duda si pobyt v Plzni pochvaluje, a to včetně působení trenéra Mariana Jelínka.

„My se stále ještě poznáváme, ale udělal na mne dobrý dojem. Má metody stylu hry, které mi vyhovují, ale v české soutěži se zatím příliš nenosí. To znamená, že po nás vyžaduje přímočarost a důraznost. Tréninky s Marianem Jelínkem jsou rychlé, dynamické, po každém hráči vyžaduje, aby k tréninku přistupoval na sto dvacet procent. Je na nás náročný, a to se mi líbí,“ hodnotí. Podle mínění Radka Dudyby měli v českém hokeji dostat mnohem víc příležitostí mladší trenéři. „Myslím si, že na českém marketu je hrozná propast, jsou zde staré zažité zvyky. Mladší trenéři můžou český hokej posunout dopředu,“ dodává. Hokej si užívá Radek Duda je v Plzni na základě jednání klubů na hostování do konce ledna. Co bude dál, neřeší.

„Momentálně jsem vděčný, že můžu hrát s hráči, jako je Martin Straka, a dalšími. Takové hráče totiž potkáte za svoji kariéru párkrát a spočítáte je na prstech jedné ruky. Já si z tohoto pohledu hokej užívám,“ libuje si. I on je přesvědčen, že klíčovou postavou plzeňského hokeje je Martin Straka. „On to tady vzal za správný konec, obklopil se lidmi, kterým důvěřuje. Je zde trenér, který má svoji vizi, jsou tu hráči od zkušených Boži Modrého, Venci Benáka, Jirky Hanzlíka, kteří mají něco odehráno a mají zkušenosti, jsou tu mladí talentovaní kluci Heřman, Stránský a další, kteří se mají od zkušených co učit. Tým má rozhodně zdravého ducha,“ tak vnímá situaci v Plzni Radek Duda. Učí se pořád V prvním angažmá v Plzni byl Radek Duda ještě bouřlivák. Teď působí daleko klidnějším, vyrovnanějším dojmem.

„Na hokej se přeci jen dívám jinak. Snažím se ho zdokonalovat a beru si příklad z každého. Je to pro mne neustálá škola. Jsem sice třicetiletý hráč, ale pořád se mám od starších co učit. Je perfektní, že s nimi můžu sedět v kabině, vidět je, jak se v té které situaci chovají, jak se připravují na zápas. Je to obrovské obohacování a přínos, když se chci v hokeji posouvat dál,“ uzavírá. Pokud Radek Duda bude zdráv, měl by se objevit v dresu Indiánů do konce ledna ještě v sedmnácti utkáních. Nyní ho čeká čtvrteční zápas v Liberci a v neděli pak domácí duel s Litvínovem, který začíná v tradičních půl šesté.