Legendární florbalista miluje rybaření | E15.cz

Legendární florbalista miluje rybaření

Daniel Folta je velkou hvězdou českého florbalu. A je dalším z Ostravanů v seriálu Sedmičky Generace 77.

Florbal je mladý sport, ale i on už má své legendy. A mezi ně patří i Daniel Folta. Po narození to u něj přitom na nějakou sportovní kariéru nevypadalo. Ani jeden z rodičů nesportoval. Folta se narodil ve Vítkovicích a s radostí to připomíná. „Vítkovice miluju. Srdcem jsem Ostravák s modrobílou vítkovickou krví,“ vyznává se Folta.
K florbalu se dostal už v roce 1992. Tedy v roce, kdy tento sport v Česku začínal. Na vítkovickou strojní průmyslovku, kde Folta studoval, přivezl první florbalové vybavení propagátor tohoto sportu Marcel Pudich. O dva roky později už Folta hrál za Vítkovice tehdy čerstvě založenou ligu a začal i reprezentovat.
A reprezentoval tak úspěšně, že přišla nabídka ze Švýcarska. Protože ani tam není florbal populární tak, že by hráče živil, Švýcaři zařídili rychlému útočníkovi ubytování i práci. „Začínal jsem ve skladu s telefony Nokia jako řadový skladník,“ vzpomíná. Pak se střídavě vracel domů, kde stihl vystudovat germanistiku a tělovýchovu na Ostravské univerzitě a pak zas působil ve Švýcarsku.
V roce 2004 při reprezentačním utkání právě se Švýcary měl těžký úraz. „Urval jsem si vše, co se v koleně urvat dá,“ popisuje Folta výsledek střetu s protihráčem. V Ostravě jej dávali dohromady lékaři ostravského Baníku. Ale koleno už nikdy pořádně nedrželo.
Folta coby kapitán vítkovického týmu hrál až do konce sezony v roce 2009. Vítkovice ligu vyhrály a Folta dal vítězný gól. „Pohádkový závěr,“ popisuje vrchol a současně i závěr své kariéry Folta. Skončit musel. Koleno už nechtělo držet.
Nyní pracuje ve školicí společnosti. Je ovšem i neúnavným rybářem. „Na ryby se snažím vypadnout, kdy to jen jde,“ směje se. Jeho největším úlovkem je kapr měřící pětasedmdesát centimetrů a vážící osm a půl kilogramu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!