Lety nad přehradami asi skončí | E15.cz

Lety nad přehradami asi skončí

V Beskydech má vzniknout zakázaný letový prostor. Kvůli pitné vodě.

Kdo ještě neviděl přehrady Šance a Morávka shora, možná bude mít brzy smůlu. Vedení Povodí Odry chce totiž lety malých letadel nad vodou zakázat. „Já bych to spíš nazval vařením z vody. Zakázaných prostorů je v republice jen pár. Pokud vím, nesmí se lítat například nad Pražským hradem nebo jadernými elektrárnami. Zákaz by pilotům dost zkomplikoval život. Museli by se zřejmě vyhýbat dost širokému prostoru. Nová informace se musí dostat
do letecké informační příručky a taky se objevit v letecké mapě, která se vydává jednou ročně. Zatím ani nevíme, kdy by to mělo začít platit,” říká správce Aeroklubu Frýdlant nad Ostravicí Radomír Foldyna. Upozorňuje, že by se o novince museli dozvědět i zahraniční letci. Piloti navíc nelétají nízko. „Létáme spíše nad hřebeny a ve velkých výškách, abychom mohli v případě poruchy motoru doletět do údolí a nouzově přistát na poli. Proto je opatření absurdní,” kroutí hlavou nad chystaným opatřením Foldyna.
Zákaz má ochránit zdroj pitné vody a zabránit možnému pádu letadla s benzinovým motorem do přehrady. Bezmotorových větroňů by se omezení netýkalo.

Zákaz, ale co dál?

Povodí Odry se brání argumentem, že zákaz vyplývá ze zákona, a tím pádem je třeba ho dodržovat. „Zatím ale nemáme konkrétní představu, jak to budeme kontrolovat. Problém vidím i ve vymáhání pokut. Obrátili jsme se na Úřad pro civilní letectví s žádostí o radu. Stanovisko ještě nemáme,” uvedl obchodní ředitel Povodí Odry Čestmír Vlček.

Stále se bude nač dívat

I kdyby přelety nad přehradami zakázali, neznamenalo by to konec vyhlídkových letů. Krásných míst je v Beskydech dostatek. „Parádní zážitek je letět nad Lysou horou. Když se blížíte od východu, termika
letadlo pěkně pohoupe. Moc pěkný je pohled z výšky na Pustevny. A kdo letí poprvé, je pro něj vzrušující už jen fakt, že sedí v tak malém stroji,“ usmívá se pilot Karel Jursa.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.