Má talent. A na velké věci ještě čas | e15.cz

Má talent. A na velké věci ještě čas

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z více než šesti tisíc uchazečů se probojovala až do semifinále. Ve svých dvanácti letech nahlédla do světa showbusinessu.

S písní If Ain´t Got You od Alicii Keys se Kristýna Procházková z Karlových Varů rozloučila s jednou z nejúspěšnějších vyhledávacích show Česko Slovensko má talent. Rozloučila se jako semifinalistka.
Znamená to, že z více než šesti tisíc uchazečů o postup se dostala mezi posledních osmapadesát. Ve dvanácti letech jistě obdivuhodný výkon. Už jenom stoupnout si před tisíce diváků v zaplněné hale a zazpívat v přímém přenosu by sebralo odvahu mnoha lidem.
„Když jsem vypadla, nebyla jsem zklamaná, ani jsem nebrečela. Tak nějak jsem to čekala. Hlavně jsem si celou soutěž užívala, jak nejvíc to šlo,“ glosuje vyrovnaně Kristýna, které každý říká Týnka.
S rodiči a dvěma sourozenci žije třetím rokem v nedalekém Podlesí, kam se rodina přestěhovala z Karlových Varů. Do těch ale Týnka jezdí každý den. Do školy a na kroužky.

Užívala jsem si to

Hned jak na internetu s maminkou objevila, že se taková soutěž uskuteční, chtěla se hned přihlásit. O oboru bylo rozhodnuto, zpěvu se Týnka věnuje šest let. „Nejdřív jsem chodila na lidový zpěv a od druhé třídy chodím k paní učitelce Štěpánce Steinové na populární zpěv. Do kroužku mě přihlásila maminka, protože říkala, že jsem hrozně upovídaná,“ uculuje se dívka. Na otázku, jak vnímala své první setkání se showbusinessem, odpovídá bez dlouhého rozmýšlení. „Hrozně mě to bavilo.“ A pochvaluje si spolužáky. „Jsou fajn, posílali mi esemesky a fandili mi, nejen ze třídy, ale z celé školy.“
Před semifinále Týnku čekaly dva dny zkoušek, v neděli večer vystoupení naostro.
„Pro Týnku to byla jednak asi poměrně velká reklama, ale na druhé straně také velký zážitek. Pro mě to bylo hodně únavné, v neděli už jsem byl dost utahaný. A to jsem tam v podstatě jenom seděl a doprovázel ji. Nervózní jsme byli spíš v sobotu, v neděli už ani ne, protože o postup vlastně nešlo. Šlo o to, že si to všechno vyzkoušela,“ zamýšlí se otec Miloš Procházka.
Ani nepřekvapí, že by Týnka chtěla být zpěvačkou. Svěřuje se, že nejvíce má ráda gospely, z českých zpěvaček Marii Rottrovou, Hanu Hegerovou a především Hanu Křížkovou. Jako posluchačka hudby se nespecializuje, poslouchá všechno možné. „Také třeba Metallicu nebo Nirvanu. Líbí se mi jejich melodie a hlasy jejich zpěváků.“ Jakému druhu hudby by se případně jako zpěvačka chtěla věnovat, zatím neřeší. V pěvecké třídě je zvyklá zpívat to, co se jí líbí i to, co musí.
„Týnka si vybírá písně s texty, o kterých jí ostatní říkají, že jsou na ni moc složité. Ale ona je na svůj věk vyzrálá, rozumí jim,“ přidává postřeh maminka Monika Procházková.
Hudební nástroj se mladé zpěvačce teď kvůli dalším kroužkům do časového rozvrhu nevejde. „Hrála jsem dva roky na klavír, ale měla jsem toho už hodně, takže zatím jsem toho nechala. Ale chtěla bych se ke klavíru zase vrátit. Problém je, že mě hrozně nebaví učit se noty,“ vysvětluje s úsměvem.
Z uměleckých oborů se věnuje ještě keramice. „Keramika se mi vždycky moc líbila, takže jsem přemluvila mamku, abych na ni mohla chodit. Učíme se dělat všechno - krabičky, hlavy, postavy, na kruhu děláme jen výjimečně. Práce s hlínou mě moc baví,“ vypráví.
Učí se také anglicky, ale chtěla by začít chodit i na španělštinu. „To chci už od páté třídy. Říkali jsme, že možná příští rok. Teda já jsem si to říkala,“ opravuje se s úsměvem a letmo se otočí na rodiče.
Co by u takové křehké dívky, která si ve volném čase čte, plete a maluje, člověk těžko předpokládal, je, že se věnuje i bojovému sportu. Už šest let se zdokonaluje v jiu-jitsu.

Zpěv nebo medicína?

Na jiu-jitsu ji přihlásili rodiče. Aby se uměla bránit. „Kvůli tomu, že je snědá, slyšela kolikrát různé narážky. Teď v klidu řekne, ať ji nechají na pokoji. A zvedlo jí to sebevědomí, umí se třeba postavit za spolužáky,“ vysvětluje maminka. Její otec - a Týnky dědeček - je Indián z Dominikánské republiky.
Dědeček žije v Orlandu na Floridě a Týnka je s ním ve spojení prostřednictvím internetového videohovoru. „On mluví bulharsky, španělsky a anglicky. Bavíme se spolu trochu anglicky, něco málo rozumím bulharsky, ale mluvíme spolu spíš přes mamku,“ vysvětluje dívka. Zásadní rozhodnutí má Týnka teprve před sebou. Chtěla by totiž být zpěvačkou, ale také neurochirurgem. A je jí jasné, že oboje dohromady nepůjde.
„Nejdřív jsem se rozhodla pro chirurgii, moc mě to zajímalo. Pak jsem zjistila, že existuje i neurochirurgie a mě na tom láká, že je to těžké. Až skončím základní školu, chtěla bych jít na gymnázium a pak na medicínu,“ říká teď, v sedmé třídě. „Za necelé dva roky se bude muset rozhodnout. Já osobně si myslím, že by měla zkusit jít na konzervatoř,“ podotýká k tomu otec Miloš.
Zpěv Týnku přivedl nejen na televizní obrazovky. Také na malé turné po americkém Texasu, kam se vydala pěvecká třída Štěpánky Steinové s projektem Tóny ze srdce.
Kam Týnku její pěvecký talent zavede v budoucnu, nebo zda vůbec se zpěvu bude věnovat, to se teprve uvidí. Jak jí řekla porota v semifinále - Máš čas.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video