„Malování je odrazem lidské duše“ | e15.cz

„Malování je odrazem lidské duše“

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zdi Templu ozdobí naivní umění Ivy Hüttnerové.

Grafické listy herečky, malířky, spisovatelky a moderátorky pořadů Domácí štěstí a Barvy života budou k vidění od 25. listopadu do konce roku.

Hodně lidí vás má spojenou s pořadem Domácí štěstí. Co pro vás takové domácí štěstí znamená?
Kombinaci několika drobných radostí. Mé domácí štěstí je, že mám dobré zázemí, hodného muže, dobře vychované děti, psa a že mám zahrádku, kterou miluji, a o kterou se ráda starám. Samozřejmě tuto skládačku radostí doplňují mí přátelé a práce, která mě baví.

Uměla byste čtenářům poradit, jak v nadcházejícím sychravém počasí udržet domácí pohodu?
Máme ročního psa. I když je nevlídno, tak s ním musím alespoň na hodinu ven. Ale tou dlouhou procházkou vždy rozchodím všechny starosti a trápení. Chození je velice úlevné pro duši.

Jste herečkou, máte za sebou stovky výstav, moderujete, píšete. V jaké profesi se cítíte nejvíce doma?
Mám různá životní období, někdy jsem něco víc nebo méně. Původně jsem byla herečka a jen tak jsem si malovala. Když se narodily děti, hodně jsem malovala. Ideální je kombinace. Malování je osamělé, tak jsem ráda, že vyrazím mezi lidi. Sounáležitost lidí v divadle je nejsilnější. Příprava pořadu Domácí štěstí pro mě byla kombinací všeho, co mám ráda. Spojilo se v ní mé herectví, záliba ve starých časech a dělala jsem i výtvarnou stránku pořadu.

Vaše obrázky jsou naivním uměním. Proč jste si vybrala právě tento styl?
Nejsem vystudovaná malířka, a tak jsem malovala, jak mi to šlo nejlépe. Zkoušela jsem různé styly asi jako každý, kdo se do malování pustí. Kdo má rád Dalího, napodobuje jeho. Zjistila jsem, že se v tom nedá švindlovat. Musím to dělat tak, jak svět vidím já. Malování je odrazem duševního stavu člověka. Myslím si, že moje už není naivní, pokud něco děláte čtyřicet let, tak už ani naivní být nemůžete.

Kde berete inspiraci?
Ve starých časech. Na mých obrázcích jsou obyčejné situace, jak vypadaly v minulosti. Mám ráda starou módu a klid starých uliček. Inspiruji se v knížkách, ve filmech pro pamětníky a z pohlednic.
Jaké obrázky vystavíte v Mladé Boleslavi?
Grafické listy. Bude to výběr za posledních dvacet let.

Znáte město? Víte třeba, jak vypadá Templ?
Templ neznám, ale v Boleslavi jsem jednou byla na besedě. Prošla jsem tehdy Staré město, kde se mi moc líbilo. Byla jsem mile překvapená, čekala jsem průmyslové město, avšak stará část mě nadchla. Chci přijet dříve, abych si to znovu prohlédla.

Vydala jste čtyři knížky. Připravujete další?
Momentálně nemám nápad, ale jsem pod tlakem. Napsala jsem totiž jednu dětskou. Měla u nejmenších úspěch a mí vnuci chtějí vědět, co se s malým upírkem stalo dál. Tak možná napíšu druhý díl.

Krátce jste se objevila v seriálu Ordinace v růžové zahradě. Vrátí se ještě bezdomovkyně Lepařová?
Tato role byla velmi vlídně přijata. Doslechla jsem se, že by se Lepařová mohla do seriálu ještě vrátit.

Iva Hűttnerová

narodila se 17. prosince 1948 v Praze
realizovala 200 autorských výstav v Česku, na Slovensku, ve Švédsku a v USA
obrazy jsou součástí expozic naivního umění v Paříži a Hamburku
vydala 4 knihy - Obrázky z lásky, Domácí štěstí, Jak upír Uršulín o zuby a ke štěstí přišel, Za domácím štěstím

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video