Mělo by světové zhroucení internetu podobu kataklyzmatu? | E15.cz

Mělo by světové zhroucení internetu podobu kataklyzmatu?

Internet, ilustrační foto
Internet, ilustrační foto
• 
ZDROJ: ebaumsworld.com

nes, ČTK

Objevily se názory, že den bez Wikipedie byl otravný. Této nálady se chytla Associated Press a rozvinula představu, jak by lidstvo neslo totální výpadek internetu. Ve městě, ve státě, na světě…

Agentura uklidňuje, že lidé by to nepochybně přežili. Například Egypťané se s výpadkem internetu museli vyrovnat při loňských protivládních protestech. Lidstvo by se muselo jednoduše rozpomenout na dobu kdy se 80. léta lámala do 90.
Civilizace je ovšem díky internetu tak společensky, finančně a průmyslově propojená, že náhlý skok do 80. let by se dal srovnat s globální přírodní katastrofou. Patrně i co do rozsahu ekonomických ztrát.

Žádný e-mail, Twitter ani Facebook. Žádné nákupy přes internet. Žádné obchodování s cennými papíry. Žádná průmyslová přeprava přesně na čas. Žádné sledování postupu nemocí v reálném čase. Nejen celý internet, ale i jednotlivé servery, jako například vyhledávač Google, jsou podle expertů považovány za klíčovou infrastrukturu. Více než dvoudenní výpadek internetu by měl obrovský finanční dopad a způsobil by hromadné propouštění, soudí Ken Mayland, bývalý bankovní ekonom a prezident společnosti ClearView Economics. Eugene Spafford z Purdueovy univerzity se obává, že by lidé vzali útokem banky a vypukla by všeobecná panika. A bolestné by to bylo i z hlediska psychiky.

Život bez internetu je životem v jeskyni

„Myslím, že je snazší vzdát se heroinu,“ uvažuje Lisa Welterová z New Yorku, která se vloni na měsíc odstřihla od sociálních aspektů internetu - účty ovšem pořád platila online - a připadala si, „jako by žila v jeskyni“. „Byl by to pocit ztráty: Co budu dělat se svým časem?“ uvedla psycholožka Kimberly Youngová, která řídí Středisko pro internetové závislosti a odvykání.

Mnoho lidí dnes kritizuje vývoj ve společnosti, sami se v ní cítí nejistě a zmateně. Rádi dáváme průchod romantickým představám o životě v samotě, v objetí přírody, kde nalezneme štěstí jen v prostých základních potřebách. Najdou se i tací, kteří se dokonce pokoušejí následovat příkladu Davida Thoreaua, který se v roce 1845 rozhodl žít mimo civilizaci, ve vlastnoručně sbitém srubu u jezera Walden. Ale i tito novodobí transcendentalisté se snadněji vzdávají skútru a mikrovlnné trouby, než připojení k slušně rychlému internetu.

Je možné, že by hackeři, teroristi, nehody nebo dokonce skvrny na slunci mohou shodit internet a způsobit, že některé oblasti budou odpojené a nedostupné, řekl Spafford, který patří mezi přední odborníky na bezpečnost internetu. Spojené státy a další rozvinuté země mají mnohočetné a robustní systémy, které by měly zabránit zasažení velkých oblasti, ale menší země mohou být náchylné k celonárodnímu výpadku, řekl Hypponen.

Vláda odstřižením internetu vyhnala lidi do ulic

V Egyptě se vláda tehdejšího prezidenta Mubaraka pokusila zastavit protesty v lednu 2011 odpojením od světové počítačové sítě. Výpadek zastavil podnikání, bankovní operace a - během vrcholících demonstrací - schopnost vůdců protestu organizovat se a navzájem komunikovat. Během těch pěti dní, kdy internet nefungoval, museli protimubarakovští aktivisté spoléhat na pomoc ze zahraničí při šíření zpráv a aktualizaci svých internetových stránek.

Odstávka poškodila schopnost aktivistů zorganizovat se nebo čelit vládní propagandě, která je zobrazovala jako agenty zahraničních mocností. Na druhou stranu ale výpadek internetu znamenal nárůst počtu protestujících. Lidé, kteří nemohli sledovat nejnovější vývoj na internetu, jednoduše vyšli do ulic. „Žádný internet znamenal, že víc lidí vyšlo ven a uvědomilo si, že tohle je skutečné. Protesty zesílily, stejně jako hněv vůči vládě jak na domácím, tak na mezinárodním poli,“ řekl Ahmad Sálih, kterému Egypťané přisuzují hlavní zásluhy na mobilizaci tisíců Egypťanů přes Facebook.

Autor: nes, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.