Město budoucnosti? Domy se budou vznášet nad zemí | E15.cz

Město budoucnosti? Domy se budou vznášet nad zemí

pej

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dopravní zácpy nebo přeplněná hromadná doprava bývají nejčastějším příznaky života ve velkoměstě. Ředitel výzkumného designového centra na americké univerzitě v Dubaji George Kachaamy přišel s futuristickou alternativou. Navrhl domy vznášející se nad zemí.

“Nejde o to, zda je koncept levitující architektury uskutečnitelný nebo ne. Není ale lepší způsob, jak vyvinout architekturu budoucnosti, než o ní snít, testovat ji a posléze ji uvést do praxe,” přiblížil Kachaamy pro server americké televize CNN.

Vývoji levitující architektury se věnuje již deset let. První vznášející se prototypy domů bez výraznějšího sepjetí se zemí představil ještě během studií v Japonsku a jeho 3D modely se postupně zvětšují. Ten největší, který představil v rámci designového týdne v Dubaji, má dva metry. Modely domů tiskne na 3D tiskárně z velmi lehkého materiálu.  

Kachaamy používá systému takzvané magnetické levitace fungující na bázi protipólů, tak drží objekty nad zemí. Plovoucí architektura podle něj přináší efektivnější plánování s nižší spotřebou zelených ploch a zároveň může fungovat i jako prevence proti přírodním katastrofám.

“Stačí jen najít rovnováhu mezi váhou objektu a sílou technologie,” přiblížil Kachaami. Veří, že se mu podaří modely postupně zvětšovat. Levitující architekturu nevnímá jako sci-fi a doufá, že první vznášející se dům se podaří postavit ještě za jeho života.

Někteří odborníci na magnetickou  levitaci nicméně varují, že metoda umožňuje vznášení pouze objektů v omezené velikosti. 

Autor: pej

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video