Mobilní CES 2012: předehra pro Barcelonu | E15.cz

Mobilní CES 2012: předehra pro Barcelonu

CES 2012
CES 2012
• 
(VIDEO) CES nebyl pro fanouška mobilních technologií žádná nuda, přesto bylo ze všech stran slyšet „počkejte si na Barcelonu“. Jaké byly největší hity CES 2012?

Pro svět spotřební elektroniky je v Las Vegas konaný a minulý pátek ukončený veletrh CES nejdůležitější událostí roku. Z pohledu mobilního byznysu to ale neplatí. Největší hity z oblasti smartphonů a tabletů si výrobci schovávají do Barcelony, kde se jen o šest týdnů později koná Mobile World Congress 2012 – nejdůležitější akce roku pro mobilní svět. Pokud jste od CESu očekávali záplavu mobilních novinek, pak jste možná byli zklamaní, ale nuda to rozhodně nebyla…

Smartphony: Předehra pro Barcelonu

Ještě před otevřením bran proběhl souboj o titul nejtenčí mobil světa. Prvně si jej přivlastnila japonská společnost Fujitsu s modelem Arrows Ultra Slim, ale jen o několik hodin později jí ho sebrali Číňané a 6,7 mm tenký Huawei Ascend P1S. Celá záležitost však bude mít ještě dohru, protože z profilu tenkého Ascendu vystupuje modul fotoaparátu a zesílená spodní část. Vrátí se titul do Japonska? Nebo se na celou šarvátku zapomene a v Barceloně uvidíme ještě tenčí smartphone?

Huawei Autor: MobilMania.cz
Klíčový je ten prostřední obrázek. Když měříte ve správných místech, naměříte i 6,68mm

Svoji „velkou“ novinku představila také Nokia. Lumia 900 je větší než u nás známá Lumia 800 a má zprostředkovat velký návrat Nokie na americký trh. V Evropě nás ale příliš nezajímá – podpora rychlých sítí LTE se nás netýká a kvůli exkluzivitě pro amerického operátora AT&T se na evropský trh jen tak nedostane.

Lumia Autor: MobilMania.cz
Dvě známé barvy Lumie 900, s růžovou se zatím nepočítá

Sony Ericsson představil rovnou dva špičkové modely. Na některých vystavených kusech bylo napsáno Sony, už se totiž počítá s novou značkou, jen ještě není jasné, kdy bude transakce dokončena. Telefony jsou si po technické stránce velmi podobné, oba mají operační systém Android, velký dotykový displej a bezdrátovou technologii NFC. Xperia Ion bude exkluzivně u amerického operátora AT&T a Xperia S půjde i do Evropy. „Esko“ si budeme dobře pamatovat díky jeho průhlednému prvku s ikonkami a integrovanou anténou.

Sony Autor: MobilMania.cz
Sony Xperia S zaujme neobvyklým designovým prvkem - průhledným pruhem s ikonkami a integrovanou anténou

Zahanbit se nenechala ani Motorola, která je v USA doma. I ona představila nejtenčí mobil světa – tentokrát v kategorii „s výsuvnou QWERTY klávesnicí“. Droid 4 má LTE, velký qHD displej a tloušťku jen 1,27 cm. Exkluzivně jej bude prodávat americký Sprint, a tak můžeme jen doufat, že Motorola do Barcelony přiveze také něco „evropského“.

Intel + Android = velká čínská láska

Intel se konečně hmatatelně pokusil dohnat rozjetý vlak a na CESu vystavil dva smartphony s mobilním čipem Medfield a operačním systémem Android. První kousek vyrobila Motorola a zatím je ve fázi prototypu. Motorola přislíbila Intelu podporu, první produkční model by se mohl objevit (a nerad se opakuji) už v Barceloně.

Druhý Intel-Android přivezlo Lenovo. Tentokrát je to hotový produkt, jmenuje se Lenovo K800 a prodávat se začne na jaře u čínského operátora Unicom. První dojmy z mobilu jsou asi takové: působivý výkon, příliš velké rozměry. Vše ostatní je zahalené neznámem. Intel a čipy postavené na architektuře x86 jsou na platformě Android nové a teprve delší osobní zkušenost ukáže, jestli má tahle kombinace šanci.

Sony Autor: MobilMania.cz
Lenovo K800, první Android s čipem architektury x86

Tablety: náznak doby čtyřjádrové

Apple CES vynechává, a tak když byla řeč o tabletu, nebylo daleko ke slovu Android a většinou byl poblíž i výraz Nvidia Tegra. Standardem v tabletech je už Android 4.0, zmizely levné tablety s dvojkovým Androidem, a kdo měl ještě trojku, sliboval brzký upgrade na čtyřku.

Rovnou tři tablety ukázal Acer. Jmenují se Iconia Tab A200, A510 a konečně A700. Výbava je působivá: Android 4.0, čtyřjádrová Tegra 3, operační paměť 1 GB a hlavně nádherný IPS displej o rozlišení 1080p. Radost nám kazí snad jen nejistota Aceru, jestli se zrovna tyhle modely dostanou na trh…

Společnost Fujitsu ukázala snahu odlišit se v řadě podobných placek s Androidem a svůj tablet opatřila vodotěsnou úpravou. Desetipalcový tablet není zrovna typické zařízení pro vycházku v dešti, ale třeba se to bude hodit, až si na přístroj vylijete kávu.

Asi největší rozruch vzbudil svým tabletem Asus. Tegra 3 a Android 4.0, to bude letos povinná výbava. Asus ale přidává sedmipalcový displej a hlavně cenu 249 dolarů, po přepočtu tedy méně než 5 000 Kč. Tak výkonný a současně levný tablet by se mohl stát etalonem, se kterým se budou srovnávat ostatní výrobci. Bude ještě někdo chtít mírně zpomalený a Amazonem omezený Kindle Fire?

Video ze serveru MobiMania s představením 7“ tabletu Asus

V tabletech hrál Asus na CESu prim. Jeho 10“ model Transformer Prime se začal prodávat už před vánoci, z nové čtyřjádrové generace je stále ještě jediný prodávaný a tak kdo chtěl svou aplikaci prezentovat na něčem opravdu výkonném a moderním, neměl jinou možnost.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.