Na Albertově má vyrůst nový kampus UK za 2,5 miliardy korun | E15.cz

Na Albertově má vyrůst nový kampus UK za 2,5 miliardy korun

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do roku 2017 má na pražském Albertově vyrůst nový kampus Univerzity Karlovy za 2,5 miliardy korun. Na místě nynějších kolejí, menzy a dalších nevyhovujících objektů vznikne nové Biocentrum a také Globcentrum, které se bude zabývat výzkumem globálních změn. Nové budovy mají být obrostlé popínavou zelení, na střeše se plánují zazeleněné terasy.

„Cílem je sloučení pracovišť nejen Přírodovědecké fakulty, ale i 1. lékařské fakulty a Matematicko-fyzikální fakulty do moderní budovy UK. Přemístěním zaměstnanců a studentů dojde k uvolnění přeplněných pracovišť, laboratoří a poslucháren,“ uvádí dokumentace projektu. Většina univerzitních budov na Albertově pochází z 19. století a nevyhovují po technické ani kapacitní stránce. Fakultám chybějí moderní laboratoře, pracovny akademiků, ale i prostory pro knihovny.

Čtyřpodlažní budova Biocentra má být postavena v ulici Albertov v sousedství 1. lékařské fakulty. Centrum zkoumající nové biotechnologie a ochranu biodiverzity je navrhováno pro 650 zaměstnanců a 600 studentů. Objekt s atriem má mít na střeše umístěny kolektory či fotovoltaické panely, jedna posluchárna má mít střechu porostlou zelení. „Ve 4. nadzemním podlaží budou z místností laboratoří a pracoven přístupny pobytové střešní terasy,“ stojí v záměru s tím, že architektonické řešení ještě není definitivní.

Zeleň má zvenku pokrývat také většinu budovy Globcentra, po fasádách se mají rostliny pnout napnuté na lankách. „Architektonické řešení střechy evokuje zemské tektonické kry a globální změny planety,“ uvádí projekt. Každá strana budovy má být osazena jiným druhem zeleně, v průběhu roku se tak bude vzhled objektu měnit. Centrum zkoumající klimatické změny planety, šíření rostlinných druhů a přírodní rizika má pojmout přes tisíc akademiků a 850 studentů. V budově bude i menza s denní kapacitou 2000 jídel. Součástí čtyřpodlažní budovy s pátým ustupujícím podlažím bude také vnitřní atrium. Nový dům bude postaven v lokalitě ohraničené ulicemi Horská, Hlavova a z východní strany objektem ČVUT.

Univerzita před čtyřmi lety zahájila přípravné práce, nyní už může požádat o územní a stavební povolení. Budovy, které nyní stojí na pozemcích určených pro nová centra, by měly být strženy. „Tyto provizorní objekty jsou ve velmi špatném stavu s řadou dispozičních a technických závad. Například objekt menzy má nedostatečnou kapacita strávníků a je navržena jeho okamžitá demolice. Sousedící dřevěná budova, sloužící pro studentskou kolej, je rovněž určena k demolici,“ konstatovala univerzita.

Výstavba je plánována od srpna 2012, trvat má pět let. „Předpokládané náklady do roku 2016 činí dle podkladů UK cca 2,5 miliardy korun,“ sdělila Jana Holíková z ministerstva školství s tím, že se nyní připravuje architektonická soutěž. Budovy největší české univerzity jsou rozprostřeny po celé Praze, v budoucnu by se měly fakulty koncentrovat do několika minikampusů. Kromě centra přírodních věd na Albertově se plánuje třeba soustředění humanitních oborů v Troji. Na výstavbu a vybavení nových budov ale chybí peníze, škola nemůže na pražské projekty čerpat ani z fondů EU.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video