Na Den bez aut přišly stovky lidí. Pěšky nebo na kole | E15.cz

Na Den bez aut přišly stovky lidí. Pěšky nebo na kole

Bohatý program, oslavující Den bez aut, se uskutečnil před týdnem v sobotu v areálu Domu dětí a mládeže.

Atrakce a různé soutěže se nesly ve znamení bezpečnosti na silnicích a života hendikepovaných lidí.
Děti i rodiče si mohli vyzkoušet, jak se chodí přes překážky s bílou holí a se zakrytýma očima. „Dráhu jsem si nejdřív prohlédla, ale pak, s páskou na očích, jsem stejně zmatkovala,“ řekla Karla Válková z Mladé Boleslavi. „Lidé se po takové zkušenosti musí zamyslet nad tím, jak se žije slepým lidem a jaké nástrahy na ně na ulicích čekají,“ dodala Válková.
Zajímavou zkušenost udělal každý, kdo si vyzkoušel projetí překážkové dráhy na invalidním vozíku. „Není to vůbec jednoduché a hodně mě bolí ruce,“ řekl Pavel Veselý. „Cítil jsem se trapně, když jsem nemohl zdolat obrubník a pán na vozíku mi přijel pomoct,“ řekl Veselý.
Hodně lidí si vyzkoušelo simulátor nárazu při třiceti kilometrech za hodinu.
„Je to pořádná rána, vůbec jsem nevěděl, co to se mnou udělá,“ okomentoval jízdu na simulátoru jedenáctiletý Dominik.
Velmi výmluvná byla výstava fotografií nejhorších dopravních nehod v Mladé Boleslavi za posledních deset let. Vrcholem celého dne byl v sedm hodin večer devátý ročník jízdy městem. Dvanáctikilometrová trať byla urče- ná pouze pro cyklisty a jezdce na kolečkových bruslích. Kolonu jezdců v délce několika set metrů vedla a uzavírala doprovodná auta městské policie.
Někteří účastníci přišli v karnevalových maskách, jiní měli alespoň svítící růžky nebo paruky. Celou akci pod záštitou primátora pořádalo Ekocentrum Zahrada DDM spolu s Mandisagency a společností Probay.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!