Na losangeleské silnice vyjedou nové náklaďáky poháněné vodíkem | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Na losangeleské silnice vyjedou nové náklaďáky poháněné vodíkem

Jiří Černý - VTM.cz

Japonská automobilka Toyota dosáhla velkých pokroků v oblasti využívání vodíkových palivových článků. V USA chce začít provozovat nákladní automobil s nulovými emisemi.

Koncepční verze dotyčného vozidla bude přepravovat zboží z vybraných terminálů v přístavech Port of Los Angeles a Port of Long Beach do nedalekých skladů a železničních dep.

Toyota počítá s tím, že náklaďák prozatím urazí zhruba 322 kilometrů denně. Jakmile bude celý systém důkladně otestovaný, začne jezdit na delší vzdálenosti.

Nový nanomateriál značně usnadňuje získávání vodíku z mořské vody

Automobil disponuje dvěma zásobníky palivových článků Mirai kombinovanými s 12 kWh baterií (relativně malá baterie podporující zatížení třídy 8). Výkon činí 670 koňských sil a hrubá kombinovaná hmotnostní kapacita 36 287 kg.

TOYOTA Fuel cell - How does it work

„Toyota vytyčovala cestu v rozšiřování porozumění palivovým článkům a jejich zavádění,“ uvedl výkonný viceprezident Toyota Motor North America, Inc. Bob Carter v tiskovém prohlášení.

Energy Observer: To je loď, kterou pohání slunce, vítr a vodík

„Od představení osobního vozidla Mirai po vytvoření systému palivových článků pro těžká nákladní vozidla v rámci Project Portal pokračuje v demonstrování univerzálnosti a škálovatelnosti pohonných jednotek s nulovými emisemi,“ dodal.

Autor: Jiří Černý - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!