Na Měsíci leží 400 milionů od Googlu. Do dubna si je nikdo nevyzvedne | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Na Měsíci leží 400 milionů od Googlu. Do dubna si je nikdo nevyzvedne

Petr Kubala - VTM.cz

Před více než 10 lety vyhlásil Google soutěž Google Lunar Xprize. 20 milionů dolarů měla dostat soukromá organizace, která dopraví sondu na Měsíc a splní další podmínky. 31. března skončí prodloužený termín soutěže a podmínky do té doby zřejmě nikdo nesplní.

 

Na Měsíci leží v přepočtu více než 400 milionů korun od společnosti Google. Do 31. března letošního roku si ale zásilku zřejmě nikdo nepřevezme a ta se tak vrátí odesílateli.

V září 2007 byla vyhlášena soutěž Google Lunar Xprize. Výhru ve výši 20 milionů dolarů měla získat soukromá organizace, která ve stanovený termín jako první dopraví na povrch Měsíce sondu a splní další podmínky.

Sonda měla na povrchu urazit 500 metrů a pořídit snímky a video ve vysokém rozlišení. Menší částku by dostal i druhý na pásce, a pokud by některý z týmů splnil i další podmínky, mohl si vydělat ještě nějaký ten milion dolarů navíc.

Sonda Juno pořídila další fantastické fotky Jupitera

Úkolem týmů bylo postavení přistávacího modulu a roveru. Izraelský tým SpaceIL na to šel trochu jinak a postavil malou sondu, která měla 500 metrů po prvním přistání doskočit pomoci motorů.

Nosnou raketu si týmy samozřejmě měly najmout – ať už šlo o raketu Electron, Falcon 9 nebo třeba indickou PSLV.

Do soutěže se přihlásily na tři desítky zájemců, ale asi není překvapením, že jich nakonec zůstala jen hrstka. Nejdál se dostali:

  • TeamIndus (Indie)
  • Synergy Moon (mezinárodní)
  • Moon Express (USA)
  • SpaceIL (Izrael)
  • Hakuto (Japonsko)

Termín byl postupně prodlužován až do 31. března 2018. Další prodloužení už podle Google nebude a je jasné, že do konce března žádná ze sond neodstartuje.

NASA pustila do dat umělou inteligenci, našla rekordní planetární systém

Většina sond není hotová nebo týmům chybí peníze. Druhá varianta se týká třeba izraelského SpaceIL. Tým věří, že se mu nakonec dobytí Měsíce podaří.

„Budeme schopni odstartovat někdy v roce 2018,“ uvedl pro CNBC ředitel SpaceIL Eran Privman. „Dejte nám ještě pár měsíců – do konce roku 2018.“

Na Měsíc chce i Bezos

Na Měsíc chtějí i další firmy, které se Google Lunar Xprize nezúčastnily. Některé chtějí těžit na Měsíci vodu, ale asi největší šance má šéf Amazonu Jeff Bezos.

Sondy Voyager stále letí vesmírem. Jak ovlivnily zábavní průmysl?

Jeho firma Blue Origin už testuje suborbitální raketu New Shepard, která bude dopravovat turisty na hranice vesmíru. Nástupcem má být velmi silná raketa New Glenn. Blue Origin pracuje také na bezpilotní lodi Blue Moon. Na povrch Měsíce by mohla dopravovat zásoby.

Článek vyšel na serveru VTM >>>

Autor: Petr Kubala - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!