Najde zbytečný pavilon kupce? | e15.cz

Najde zbytečný pavilon kupce?

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stále není jasné, co bude s břeclavským pavilonem miniatur. Podle některých obyvatel města by se měl zbořit.

Mohla by to být třeba letní restaurace, veřejné toalety nebo noclehárna pro bezdomovce. Téměř platí, že co obyvatel Břeclavi, to jiný názor na to, jak by se měl využít pavilon miniatur u vlakového nádraží. Stavba je totiž stále prázdná a vedení města si s ní neví rady.

„Už to, že se vůbec pavilon postavil, byla chyba. Ty peníze se mohly využít na něco mnohem užitečnějšího. A co s ním teď? Možná by pavilon mohl využít nějaký šikovný podnikatel,“ navrhuje třeba Břeclavanka Pavlína Konečná.

Pavilon nechalo vybudovat za šest a půl milionu korun minulé vedení města. Miniatury Lednicko-valtického areálu z něj ale vzápětí noví radní přestěhovali do Lichtenštejnského domu. Od konce minulého roku je tak montovaná stavba zabezpečená a nikdo netuší, co s ní bude.

Radní neinspirovaly ani tipy od lidí. „Dávali jsme výzvu v radničním měsíčníku. Bohužel žádný z návrhů se nám nezdál uskutečnitelný,“ říká tajemník břeclavské radnice Zdeněk Opálka.

Miniatury a pavilon, který prosadil kvůli domnělému přílivu turistů bývalý starosta Dymo Piškula, by se měl podle některých místních rovnou zbořit. „I to byl jeden z nápadů. Některé byly skutečně extrémní,“ doplňuje Opálka.

Jisté je zatím jen to, že zmenšeniny se do pavilonu už nevrátí. „V Lichtenštejnském domě našly své místo. Dost pochybuji, že by se přesunuly nazpět. Vůbec si to nedokážu představit. Navíc by se mohly miniatury při převozu poškodit,“ vysvětluje ředitelka břeclavského muzea Alena Káňová.

Problém je i to, že stavba je ze všech stran otevřená. Zmenšeniny by tak musel někdo hlídat, podobně jako tomu bylo dřív. „Strážníci mají určitě dost své práce. Stálo by to jen další peníze,“ podotýká tajemník Opálka, který zatím neregistruje žádnou nabídku na koupi pavilonu.

Pro podnikatelské účely by se totiž pravděpodobně musel draze zrekonstruovat. Montovaná hala není ani napojena na kanalizační síť.

„Co vím, tak i s elektřinou byly problémy. Když si strážníci, kteří hlídali miniatury, zapnuli přímotopy, tak jim to spálilo zásuvky,“ říká Opálka.

Podle Káňové by hala mohla posloužit pro nejrůznější kulturní vystoupení. „Teoreticky by to v letních měsících bylo možné. Ale těžko nyní usuzovat, co s ní opravdu bude,“ dodává Káňová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery