Nájemné po deregulaci pravděpodobně mírně klesne | e15.cz

Nájemné po deregulaci pravděpodobně mírně klesne

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po ukončení regulace nájemného v závěru letošního roku lze očekávat, že činže v Česku mírně klesnou. Uvedl to vedoucí katedry oceňování majetku Bankovního institutu vysoké školy Petr Ort. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze regulace nájemného skončí k 31. prosinci 2012. Ve zbytku republiky regulace skončila už v roce 2010. Celkem se v Česku týkala přibližně 700 000 bytů.

„Například v Praze čekáme pokles nájemného v jednotkách procent,“ míní Ort. Největší pokles činží nastane podle odhadu v Karlových Varech, a to asi o deset procent. Například v Ostravě, kde už jsou nájmy uvolněné, se nyní byty pronajímají přibližně o deset procent levněji než dříve.

Pokud se po ukončení regulace pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, mohou se obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém. Jednostranné zvýšení činží ze strany vlastníků možné není. Ort očekává, že množství soudních pří o nájemné bude od roku 2013 postupně růst. Citoval odhad ministerstva spravedlnosti, které počítá asi se 70 000 soudními spory po uvolnění nájmů.

V březnu se podle posledních čísel Českého statistického úřadu zvýšily čisté nájmy o 5,5 procenta. Z toho regulované nájemné vzrostlo o 14,1 procenta, tržní činže o 1,7 procenta. V Česku bylo v roce 2011 celkem 3,9 milionu bytů, vyplývá z předběžných výsledků loňského sčítání lidu. Z toho bylo ve vlastních domech 1,5 milionu bytů, v osobním vlastnictví 1,1 milionu, nájemních bytů napočítali statistici celkem 685 661, v družstevním vlastnictví bylo 432 291 jednotek. Počet bytů v osobním vlastnictví se za posledních deset let zvýšil o 151 procent. Počet nájemních bytů se naopak proti sčítání v roce 2001 snížil o 37 procent, o 21 procent klesl i počet družstevních bytů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery