Náměstí bude stát méně

Nové náměstí Joachima Barranda radní chtějí otevřít ještě letos.

Ne tak monumentální, zato levnější. Takové bude prostranství, jež právě vzniká mezi ulicemi Biřická a Dolnohradební. Město ušetří nejen na takzvaném vodním prvku, který bude tvořit tekoucí řeka, ale také na osvětlení.

„Úspory hledáme zejména v řešení zmíněné vodní atrakce. Tekoucí řeka bude užší, z původních tří metrů zhruba o polovinu. Klesnou tím nejen náklady na stavbu a materiál, ale i následné provozní výdaje. Úspora se očekává i u archeologického průzkumu, ke kterému musí v této lokalitě ze zákona dojít,“ řekla městská architektka Dana Vilhelmová.

Město ale ušetří i na dalších věcech. Parkovací stání nebudou podle původního záměru architekta ze žuly, ale ze zámkové dlažby. Kromě toho radní počítají i s levnějším typem svítidel.

Beroun na výstavbu náměstí použije milionovou odměnu, kterou získal spolu s titulem Historické město roku 2009. Model říčního koryta uhradí z daru, který poskytla společnost Tipsport.

Výstavba náměstí Joachima Barranda nyní kvůli počasí stojí. Dělníci se vrátí na svá místa až bude venku lépe. Archeologický průzkum je z větší části dokončený. Hotové jsou také výkopové práce v prostoru, kudy poteče „řeka”.

„Architektonické řešení umožní vznik plochy i pro pořádání trhů a jarmarků v návaznosti na kulturní a společenské oživení náměstí,“ řekla městská architektka Dana Vilhelmová.

Na náměstí, které bude stát čtyři miliony korun, lidé najdou také lavičky, nasvícenou hradební zeď nebo bezbariérové přechody, které přemostí tekoucí řeku.

„Jde o jedno z mála posledních nedokončených prostranství ve městě. Věřím, že se promění v příjemné místo, kde se lidé budou rádi setkávat,“ řekl starosta Berouna Tomáš Havel, podle kterého na náměstí zůstane stávající vzrostlý strom. Tekoucí řeku ozdobí také další rostliny a keře.

Místo, které se dosud k ničemu nevyužívalo, se díky rekonstrukci změní v bezbariérovou zónu klidu. Vstupovat se na něj bude z ulic Dolnohradební a Biřická s tím, že ve střední části náměstí vznikne volná plocha. Ta bude z jihovýchodní strany uzavřená osmi parkovacími stáními.

Dokončení stavby záleží na počasí. Pokud ale nebude v následujících týdnech sněžit, lidé by nové náměstí mohli využívat už letos v létě.