Náměstí Evropy. Co s ním? | E15.cz

Náměstí Evropy. Co s ním?

Náměstí mělo být chloubou města, dnes je spíše jeho ostudou.

S velkou slávou vstupovalo náměstí Evropy do nového tisíciletí. Radní odhalili sochu býka od Ladislava Dryáka, kvůli které místo opravili za několik milionů korun.
Po devíti letech se stalo náměstí pro Frýdek-Místek spíš trapasem než důstojným místem pro odpočinek. Tvůrce si svého býka odvezl a budova kina Petra Bezruče rychle chátrá. Obchody živoří. O své místo na slunci tu dnes bojují dvě cukrárny, prodejna levného textilu a květinářství. Je tu i nonstop herna. „Před revolucí se tu daly koupit alespoň boty, sako, knihy anebo koberec,“ vzpomíná Radka Kozlová z Lučiny.
Ze všech frýdecko-místeckých náměstí působí náměstí Evropy nejpodivněji. Převládá tu šedivá barva a lidé jen procházejí. „Socha býka se mi nikdy moc nelíbila, ale teď je to tu ještě horší. Je tu prázdno a nevlídno. Vypadá to tu stejně jako před dvaceti lety,“ říká třiačtyřicetiletá Marie Žvaková z Riviéry a není se svým názorem sama. Symbol Evropy, socha býka z náměstí před dvěma měsíci zmizela. Radnice se teď za ni snaží najít náhradu. S nápadem může přijít kdokoliv.
„Stav sochy se vlivem počasí rychle zhoršoval. O výrobu nové z vhodnějšího materiálu jsme neměli zájem,“ vysvětlila mluvčí města Jana Matějíková. Problém nakonec rozřešil sám autor, když nechal své dílo v červnu na vlastní náklady odvézt do Německa.

Hlásit se mohou i děti

Sedmička spočítala, že během dvou hodin tudy projde průměrně třicet lidí. „Stav je skutečně žalostný. Vůbec to tu nežije,“ potvrzuje opoziční zastupitel Petr Konůpka. Město proto počátkem srpna vyhlásilo na obsazení prázdného podstavce veřejnou soutěž. „Návrh má opět symbolizovat Evropu. Do konce října vybereme tři nápady, jejichž tvůrci si odnesou osm, šest a čtyři tisíce korun. Vítezný návrh bude předlohou nové sochy,“ vysvětluje vedoucí odboru územního rozvoje a stavebního řádu Petr Šabrňák a upozorňuje, že se může přihlásit každý. I děti. „Jde spíše o nápad, než o technické provedení,“ dodává Šabrňák.

Odborníci kroutí hlavou

Ne každému se takto pojatá soutěž líbí. Podle odborníků by byla lepší tradiční architektonická soutěž. To si myslí i Sedmičkou oslovený architekt, který si nepřál být jmenován, protože by se jí také rád zúčastnil. „Není to architektonická soutěž a těžko ji mohou brát profesionálové vážně. Navíc je to za směšnou odměnu,“ říká architekt.
O soutěži se mezi lidmi začalo mluvit. Mnozí si z ní dělají legraci. „Měli by tam vymodelovat někoho z radních. Třeba náměstka Petra Cvika, pokud se jednou stane primátorem,“ nechal se slyšet Jiří Piwowarczyk z Frýdku-Místku.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.