NASA našla „novou Zemi“. Objev prý naznačuje, že ve vesmíru sami nejsme | E15.cz

NASA našla „novou Zemi“. Objev prý naznačuje, že ve vesmíru sami nejsme

Umělecké ztvárnění nové planety
Umělecké ztvárnění nové planety
• 
ZDROJ: NASA

vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sonda Kepler objevila exoplanetu, která se dosud nejvíce podobá Zemi. Podle kosmické agentury NASA její odhalení znamená „malý krok k zodpovězení otázky, zda jsme jedinými obyvateli vesmíru.“

Skalnaté těleso s označením Kepler 452b obíhá kolem hvězdy podobné Slunci v téměř stejné vzdálenosti jako Země. Proto jej NASA označuje jako Zemi 2.0. Od naší domovské planety je vzdáleno 1400 světelných let, nachází se v souhvězdí Labutě.

Od své hvězdy je Kepler-452b o pět procent dál, než je Země od Slunce. Hvězda nově objevené exoplanety má stáří šest miliard let, je tedy o 1,5 miliard starší, než Slunce. Má stejnou teplotu, je o pětinu jasnější a o desetinu větší.

„Planeta Kepler 452b může tedy velmi dobře na svém povrchu hostit život – nebo alespoň tomu tak mohlo být někdy v minulosti,“ uvedl na tiskové konferenci Jon Jenkins, který v NASA vede analýzu dat sondy Kepler.

Podle vědeckého pracovníka NASA Johna Grunsfelda je tato exoplaneta zatím nejmenší, jaká byla objevena. Její průměr je asi o 60 procent větší, než průměr Země, váhu ani složení vědci neznají.

Kolem své hvězdy planeta obíhá v cyklu dlouhém 385 dnů, což je jen o pět procent víc, než v případě Země. Je možné, že se na povrchu nové exoplanety nachází voda v tekutém skupenství, aktivní sopky a rostliny schopné fotosyntézy.

Vědci objevili přes tisíc exoplanet
Za exoplanety astronomové označují planety nalezené mimo naši sluneční soustavu, z nichž některé mohou být podobné Zemi. Počet vědecky potvrzených exoplanet je nyní 1030. Podle dnešního prohlášení nalezla NASA jedenáct nových, z nichž planeta označená Kepler-452b se zřejmě podobá naší planetě nejvíc.

Skutečnost, že hvězda, kolem níž exoplaneta obíhá, je o 1,5 miliardy let starší, než Slunce, dává rovněž vědcům možnost zkoumat, jaký osud čeká ve vzdálené budoucnosti Zemi. Podle astronoma Douga Caldwella vydává stárnoucí hvězda víc energie a svou exoplanetu zahřívá. V důsledku toho se mohou oceány vypařit a voda z povrchu nadobro zmizí, řekl na tiskové konferenci Caldwell.

„Kepler-452b tak možná prochází obdobím, které Zemi za víc než miliardu let čeká, až Slunce zestárne a bude jasnější,“ konstatoval vědec.

„Představa, že tato exoplaneta existuje šest miliard let v životaschopné zóně své soustavy, je úžasně inspirující,“ prohlásil analytik NASA Jon Jenkins. „Je tu zcela zásadní možnost vzniku života, pokud jsou všechny ostatní podmínky splněny.“

Kandidátů na označení „exoplaneta“ je nyní podle NASA 4696. Aby skutečně byly za exoplanety uznány, musejí projít zevrubnou analýzou a pečlivým pozorováním.

Dvanáct z nových kandidátů má průměr maximálně dvojnásobný ve srovnání se Zemí a kolem svých hvězd obíhají v „zóně života“. Devět z nich obíhá kolem hvězd, které jsou velikostí a teplotou srovnatelné se Sluncem.

Mimozemský život na trochu netradičních místech

První kontakt. Jak bude vypadat den poté?

Autor: vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video