NASA otestovala „létající talíř“ pro cesty k Marsu | E15.cz

NASA otestovala „létající talíř“ pro cesty k Marsu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v sobotu provedl úspěšnou zkoušku zcela nového přistávacího prostředku pro lety na Mars. Plavidlo připomínající létající talíř z vědeckofantastických filmů po letu dopadlo do Tichého oceánu.

Test stroje, který by měl být sto dopravovat na sousední planetu těžké náklady a později i astronauty, trval zhruba 2,5 hodiny. Nejdřív ho z vojenské základny havajského ostrova Kauai vynesl do atmosféry balón naplněný heliem.

Po dosažení výšky 37 kilometrů nad Tichým oceánem opět klouzal dolů. Pak se zažehly raketové motory, které vesmírné plavidlo vynesly rychlostí čtyřnásobně překračující rychlost zvuku do výšky 55 kilometrů. Rychlost se pak ustálila na polovině kapacity.

V závěru pokusu se měl při opětovném klesání k zemi rozevřít obří padák, který měl zajistit měkké přistání disku do moře. Pouze tato fáze se nezdařila zcela podle představ expertů, protože padák se nerozevřel správně. Zařízení, které dopadlo do moře, se vydaly vyzvednout speciální týmy.

Pro snášení sond a modulů na Marsu se od 70. let dodnes používá tentýž tradiční tvar padáku. Pokud ale mají přistávat na Marsu lidé s veškerým vybavením, musí být k dispozici větší a mnohem silnější prostředek.

Padák nového modulu má průměr 33,5 metru, a je tak dvojnásobně velký proti tomu, který předloni na Mars snesl tunové vozítko Curiosity, Je tak obrovský, že se nevejde do větrných tunelů, které NASA pro testování podobných padáků obvykle využívá. Další zkušební lety s novým zařízením NASA plánuje příští rok.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video