Nejkrásnějším nádražím v zemi je Opava východ | E15.cz

Nejkrásnějším nádražím v zemi je Opava východ

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejkrásnějším nádražím v zemi se letos stala nádražní budova Opava východ. Zvláštní cenu pro pohádková nádraží si z šestého ročníku soutěže odnesly stanice v Nemilkově na trati mezi Klatovy a Domažlicemi a zastávka v Mnichovicích nedaleko Prahy. Výsledky soutěže dnes v budově Senátu představili zástupci pořadatelské společnosti Asociace Entente Florale - Souznění.

Budova opavského východního nádraží byla postavena v roce 1851 podle návrhu architekta Ernesta Ehrenhause v pozdně klasicistním slohu. Nachází se na odbočce někdejší Severní dráhy císaře Ferdinanda. Při nedávné rekonstrukci, která navenek zachovala původní ráz budovy, přibyly nové pokladny, digitalizované informační centrum a podchod propojující nástupiště a Těšínskou ulici, popsalo vítěznou budovu na svých internetových stránkách pořádající sdružení.

Kromě vítězů jednotlivých kategorií byly oceněni finalisté soutěže. Mezi ně se probojovaly nádražní budovy v Bělé nad Radbůzou, České Třebové, Jindřichově Hradci, Luhačovicích, Mariánských lázních, Šumperku a v Telči. Hlasovalo přes 8500 lidí.

Minulé ročníky soutěže o nejkrásnější nádraží vyhrály Uherské Hradiště, Ostroměř u Hořic, Trutnov a Zahrádky u České Lípy a Choceň. V Česku existuje na 2500 zastávek na kterých se nachází zhruba osm tisíc budov nádraží a dalších železničních staveb.

Občanské sdružení pořádá soutěž od roku 2007, spolupracují s ním například Plzeňská dráha, České dráhy, Jindřichohradecké místní dráhy, Správa železniční dopravní cesty, Posázavský Pacifik nebo občanské sdružení ŽelPage.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video