Urbex: Nejsevernější socha Lenina a klavír Rudý říjen | e15.cz

Nejsevernější socha Lenina a klavír Rudý říjen. Sovětská osada láká milovníky urbexu

Video se připravuje ...

fry

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Osada jménem Pyramiden leží na norských ostrovech Špicberky. Roku 1998 ji opustili ruští horníci. Nachází se v zálivu Billefjorden, zhruba padesát kilometrů severovýchodně od hlavního města Longyearbyen. Jedinými obyvateli města je v současnosti personál hotelu, který slouží cestovatelům.

Osadu původně založili Švédové roku 1910. Od roku 1927 ji však na základě Špicberské dohody obsadili Sověti a začali zde těžit uhlí. V dobách největšího rozpuku měla i přes tisíc stálých obyvatel. Jsou zde k nalezení obytné domy i sportovní či kulturní centrum. 

Těžba uhlí postupem času přestala vydělávat a tak se rozhodlo o evakuaci osady. Ta nakonec proběhla v lednu roku 1998 a ve velikém spěchu, aby tamní obyvatelé stihli odjezd lodi. Většina zařízení a obytných domů tak zůstala zachována v původním stavu i s veškerým vybavením. 

Pyramiden je nyní vyhledávaným místem pro milovníky urbexu, i kvůli zachovalé sovětské architektuře. Osada má dokonce dva světové unikáty. Cestovatelé zde naleznou nejsevernější Leninovu sochu a také nejsevernější klavír, nazývaný Rudý říjen.  

Autor: fry

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video