Urbex: Nejsevernější socha Lenina a klavír Rudý říjen | E15.cz

Nejsevernější socha Lenina a klavír Rudý říjen. Sovětská osada láká milovníky urbexu

fry

Osada jménem Pyramiden leží na norských ostrovech Špicberky. Roku 1998 ji opustili ruští horníci. Nachází se v zálivu Billefjorden, zhruba padesát kilometrů severovýchodně od hlavního města Longyearbyen. Jedinými obyvateli města je v současnosti personál hotelu, který slouží cestovatelům.

Osadu původně založili Švédové roku 1910. Od roku 1927 ji však na základě Špicberské dohody obsadili Sověti a začali zde těžit uhlí. V dobách největšího rozpuku měla i přes tisíc stálých obyvatel. Jsou zde k nalezení obytné domy i sportovní či kulturní centrum. 

Těžba uhlí postupem času přestala vydělávat a tak se rozhodlo o evakuaci osady. Ta nakonec proběhla v lednu roku 1998 a ve velikém spěchu, aby tamní obyvatelé stihli odjezd lodi. Většina zařízení a obytných domů tak zůstala zachována v původním stavu i s veškerým vybavením. 

Pyramiden je nyní vyhledávaným místem pro milovníky urbexu, i kvůli zachovalé sovětské architektuře. Osada má dokonce dva světové unikáty. Cestovatelé zde naleznou nejsevernější Leninovu sochu a také nejsevernější klavír, nazývaný Rudý říjen.  

Autor: fry
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!