Nejsme divní. Jsme Straight edge

Dobrovolně se zřekli všech požitků, bez kterých si mnozí nedovedou představit život. Vyznavači Straight edge.

Ostatním připadají přinejmenším divní. Nekouří, neberou drogy, nepijí alkohol. Ti radikálnější ani čaj. Někteří nejí maso a mít sex před svatbou je pro ně tabu. To jsou vyznavači SXE, neboli Straight edge.
„Většina lidí si myslí, že buď abstinuju, jsem těhotná, nebo jen divná. O SXE málokdo vůbec ví, že existují,“ říká Opavanka Veronika Vašková (na snímku). Straight edge má ve znamení písmeno X. Jejich přívrženci si jej kreslí na zápěstí. Tohle označení vzniklo v USA, kde lidem mladším jednadvaceti let vyhazovači před vstupem do baru malovali na ruku X. Barmani uvnitř podle toho poznali, že jim nesmí nalít alkohol. Současní vyznavači SXE si X malují na zápěstí dobrovolně.
„Tento styl života jsem si nevybral, to on si vybral mě. Byl jsem už dříve takový, později jsem zjistil, že existuje nějaká subkultura SXE, se kterou mám stejné názory i životní styl,“ objasňuje šestadvacetiletý Martin Běl (na snímku). Pracuje jako osobní asistent a má rád život bez závislostí a nevěry.

Nové možnosti, jak žít Běl rád poslouchá hardcorovou muziku Walls of Jericho, Have heart nebo XkingdomX. „Občas se potřebuju někde pořádně vybít. A na mě tak působí hudba. Na dobrém koncertě nebo festivalu se pořádně vyskáču a vyřvu si hlasivky,“ popisuje Běl. S alkoholem i s kouřením má zkušenost, už mu ale nechybí. „Nelíbilo se mi, když jsem nad sebou ztrácel kontrolu. Například po trávě mi večírek strašně rychle utekl,“ přibližuje Běl, který si nedopřeje ani hrnek kávy. Zato maso jí. „Musím. Je v něm síla,“ zdůvodňuje Běl.

Ani maso ani čaj

To dvacetiletá studentka vysoké školy v Ostravě Veronika Vašková maso nejí vůbec. Přestala před pěti měsíci. „Prostě se mi to znechutilo, rodiče a známí si ze mě nejprve utahovali, ale když viděli, že to myslím vážně, tak to vzali. Na Vánoce už mi taťka nachystal smažený sýr namísto ryby,“ popisuje Vašková. Tvrdí o sobě, že je obyčejná holka, která se snaží žít zdravě. „Nejdůležitější jsou pro mě živá zvířata, rodina a přátelé,“ vyjmenovává Vašková. K Straight edge ji prý přivedla touha být lepší člověk. „Chtěla jsem žít svobodný a reálný život. Nejtěžší bylo vzdát se piva s kamarády. Nepiju už kávu, černý čaj, energetické drinky ani nic podobného. Místo sezení v hospodě jsem začala hrát volejbal, chodím do divadla, na výstavy. Objevila jsem i spoustu nových přátel. SXE mi vzalo ranní kocovinu a spoustu pseudo přátel,“ říká Vašková. Jejím životním cílem je dostudovat školu a procestovat svět. „Jestli se mnou bude SXE i za deset let, nevím. Teď jsem se v  něm našla. Někdo hledá únik ze společnosti, já žiju v ní, ale lépe,“ myslí si Vašková. Nosí dready, má piercing v uších, tetování na lýtku a věci na sebe nakupuje z druhé ruky. „Oblečení, ozdoby i kosmetika musí být z přírodních materiálů. Žadné testování na zvířatech,“ povídá Vašková.