Nejznámějšími českými památkami jsou Pražský hrad a Karlštejn | E15.cz

Nejznámějšími českými památkami jsou Pražský hrad a Karlštejn

Praha - Hradčany
Praha - Hradčany
• 

krb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České památky navštěvují pravidelně zhruba dvě třetiny Čechů. Nejznámější tuzemskou památkou je Pražský hrad, hned za ním následuje Karlštejn, ukázal průzkum, který si v loňském roce nechal vypracovat Národní památkový ústav (NPÚ). Píše o tom agentura Mediafax.

Studie ukázala, že nejznámějšími památkami jsou Pražský hrad a Karlštejn. Ty do svého seznamu nejvýznamnějších památek, který měli respondenti v průzkumu sestavit, zařadilo 33, respektive 32 procent dotázaných. Při sestavování takového seznamu potom 16 procent lidí Pražský hrad napadne jako první. S velkým odstupem za těmito dvěma památkami následují Karlův most a zámek Hluboká nad Vltavou, zámek Konopiště, zámek Český Krumlov nebo hrad Křivoklát.

„Známost těchto památek se zvyšuje s rostoucím příjmem a vzděláním respondentů, což může být důsledkem vyššího vstupného,“ komentuje NPÚ průzkum.

Výsledky dále odhalily, že památky o něco častěji navštěvují ženy. Nejčastějšími návštěvníky jsou rodiny, manželé nebo partneři. „Největší zájem je o prohlídky expozic společně s průvodcem, které vyhledává 62 procent návštěvníků, následují návštěvy kulturních akcí (18 procent) a speciálních, například nočních prohlídek (osm procent),“ uvádí průzkum.

„Nejvíce nás překvapila velká skupina 28 procent respondentů, kteří sice deklarují zájem o památky, ale v uplynulém roce nenavštívili ani jedinou. Především tyto potenciální návštěvníky bychom se měli pokusit oslovit a zaujmout,“ uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Autor: krb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video