Nízkoúročené úvěry na nájemní byty dostaly zelenou | e15.cz

Nízkoúročené úvěry na nájemní byty dostaly zelenou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda schválila program nízkoúročených úvěrů na nájemní byty. Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) bude moci přijímat žádosti o úvěry od 3. srpna 2012. Uvedla to mluvčí fondu Jana Marešová. Pro letošní rok je schváleno zhruba 280 milionů korun.

Nová úprava přináší podle ní pozitivní změny pro investory i budoucí nájemníky – zjednodušení, a tím i zlevnění procesu žádosti. „Předkládání dokumentace jsme rozložili na dvě části proto, že pokud by žadatel neprošel hodnocením nezávislé komise, ušetříme mu finanční i časové vydání například za stavební povolení. Projektovou dokumentaci, doklad o umístění pozemku či budovy mimo záplavová území a další, žadatel zajistí až před podpisem úvěrové smlouvy, kdy již bude mít vyrozumění o předschválení jeho žádosti,“ poznamenává Marešová.

Významným zlepšením jsou také podmínky pro budoucí nájemníky. „Nově bude možné využít úvěry na přestavbu velkých bytů na malometrážní a snížení věkové hranice budoucích nájemníků ze 70 na 65 let,“ líčí mluvčí. Toto znamená další přínos především pro seniory a jednočlenné domácnosti. Díky tomu se zvýší nabídka i dostupnost malých bytů s odpovídající výší nájemného.

Výběr projektů k přidělení úvěrů bude stejně jako v loňském roce doporučovat nezávislá komise. “Svou účast přislíbili jak profesor Michal Mejstřík, tak předseda Milan Taraba za Sdružení nájemníků i Zdeněk Pernes za Radu seniorů ČR,“ potvrzuje ředitel SFRB Jiří Koliba. V nejbližší době bude na stránkách SFRB umístěna kompletní dokumentace, metodický pokyn a příručka pro žadatele.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery