Noc kostelů začne vyzváněním zvonů | e15.cz

Noc kostelů začne vyzváněním zvonů

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těžké dveře svatostánků se dnes večer nezavřou na dva západy. Přichází totiž Noc kostelů.

Traduje se, že před šesti lety shodou okolností zůstal jeden z vídeňských chrámů otevřený i po setmění. Když do něj po nějaké chvíli přišel kostelník, zjistil, že v něm je překvapivě mnoho lidí.

Za rok už ve Vídni navštívilo dvě stě otevřených motliteben na sto tisíc lidí. Tak vznikla tradice Noci kostelů. Ve středních Čechách a Praze ji lidé v pátek 28. května prožijí poprvé. Kostely se stále přidávají Loni otevřeli dveře hlavně na Plzeňsku a Brněnsku, letos už ve více než tři sta padesáti kostelech v celém Česku. Jen jedenašedesát jich bude v pražské diecézi.

„Nic není řízeno centrálně, záleží jen na tom, zda se farnost chce připojit a jak,“ říká mluvčí Noci kostelů v pražské diecézi Aleš Pištora.
Programy se proto různí. V katedrále svatého Víta, kterou navštíví arcibiskup Dalibor Duka, čekají na příchozí varhanní koncerty a čtení o českých světcích, v kostele na Praze 5 vznikne Škola zvoníka od svatého Vavřince, ve které si každý kdo chce, včetně dětí, zkusí ovládat zvon. Se svící mezi krápníky U svatého Tomáše na Malé Straně zase příchozí pustí do míst, která jsou zapovězena i věřícím, a například krypta se přemění v kavárnu.

Kostely se otevřou i mimo Prahu. Na Svaté Hoře v Příbrami kromě jiného se svícemi sestoupí do Krápníkové kaple. V Kouřimi na Kolínsku se budou vyprávět pověsti na hřbitově u kostela svatého Štěpána a v Mladé Boleslavi zřejmě přiláká hlavně výklad historika Karla Herčíka, který stihne promluvit ve třech ze čtyřech svatostánků.

„Hlavním principem je otevřenost. Nejde však jen o to otevřít barák, ale otevřít se lidem, kteří do něj běžně nechodí. A to tak, aby vstupovali bez ostychu, bez strachu, že tam nepatří,“ zdůrazňuje Pištora.

Scelujícím prvkem v pestrosti Noci kostelů jsou zvony, které se před šestou hodinou večer rozezní po celém Česku. Tentokrát budou svolávat i nevěřící. „Chceme otevřít naši sborovou budovu lidem, kteří by asi jindy nepřišli, a ukázat jim něco z toho, jak dnes žije Jednota bratrská v Mladé Boleslavi,“ vysvětlil správce.

NOC KOSTELŮ V POLABÍ

Kolín, kostel sv. Víta na Zálabí – prohlídka

Kouřim, kostel sv. Štěpána – vyzvánění obrácených zvonů; komentovaná prohlídka; koncert

Čáslav, kostel sv. Alžběty – prohlídka kostela; koncert

Nymburk, kostel sv. Jiljí – mše; koncert; komentovaná prohlídka

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video