Noste roušky a nelíbejte se | E15.cz

Noste roušky a nelíbejte se

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na Českobudějovicku objevili lékaři už třiatřicet případů nakažených prasečí chřipkou.

Nelíbat. Nehladit druhé. Sexuálně se nestýkat. Nasadit roušky. Takové rady rozdávají hygienici v době chřipkové pandemie. Na infekci přitom podle nich platí i takzvané babské recepty. Užívat česnek a cibuli. Případně odvar z kořene zázvoru. Mají totiž antivirové účinky.
„Důležité je často větrat místnosti. Roušky mají význam hlavně při styku s malými dětmi,“ doporučuje jihočeská epidemioložka Jitka Luňáčková.

Vyléčil se paralenem

Ačkoliv se veřejnost v posledních týdnech upnula na takzvanou prasečí chřipku způsobenou virem H1N1, odborníci varují, že během několika dní se může potkat s klasickou sezónní chřipkou a zmutovat s ní.
Kvůli prasečí chřipce jsou zavřené v Česku tři školy. Mezi prvními, kde vypukla epidemie, bylo českobudějovické gymnázium J. V. Jirsíka. Onemocnělo tu koncem října šestnáct terciánů. Dnes už se studenti nákaze jen smějí. „Léčil jsem se paralenem. První den jsem měl vyšší teplotu, jinak nic,“ líčí čtrnáctiletý Matěj Vačkář.
Podobně jako jeho spolužáci si chřipku přivezl ze zájezdu v Bavorsku. Tvrdí, že kdyby nebyla prasečí, považoval by nemoc za banální nachlazení. Roušku nosil jen jeden den, kdy jej testovali v nemocnici.
„Doma mě táta izoloval do jednoho pokoje, abych nenakazil ročního brášku. Nikdo v rodině ale nemoc nedostal,“ říká Matěj.

Jihočeši vykupují roušky

Jihočechy zajímá očkování proti prasečí chřipce. Podle hlavního hygienika Michaela Víta budou první vakcíny k dispozici koncem tohoto týdne. Přednost dostanou lidé vykonávající důležité profese, chronicky nemocní a zdravotníci. Zájem je také o roušky. Budějovické lékárny potvrzují, že jich prodají mnohem více než jindy. Nejlacinější stojí dvě koruny. „Neochrání před nákazou, ale dobré jsou pro nemocné, aby chřipku nešířili kolem sebe,“ míní František Kotrba z Krajské hygienické stanice. V kraji hygienici minulý pátek evidovali třiašedesát případů prasečí chřipky, nejvíc nemocných bylo ve věku od deseti do čtyřiatřiceti let v Budějovicích.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.