Nová energie Varů. Kritiku střídá akce | E15.cz

Nová energie Varů. Kritiku střídá akce

Karlovarský magistrát srší aktivitou. Nové vedení upravuje celou řadu věcí, které mohlo v předešlých letech jen kritizovat.

Urychlený prodej Lázní III. Symfonické těleso málem v agónii. Vysoké platby stánkařů na tržišti ve Varšavské ulici, z kterých ale město dostávalo jen zlomek peněz. Rozpočet na příští rok, jehož příprava
dřívějším vedením byla velmi laxní.
Je toho ale víc, čím se musí noví lidé na radnici zabývat. Vyjmenované případy jsou těmi nejkřiklavějšími, které vyžadují okamžité konání.
Takové je přesvědčení nového vedení magistrátu, jehož členové právě postup dřívější radnice v uvedených případech kritizovali.

Lázně III

Bitva právníků rozhodne o tom, zda Lázně III zůstanou městu či zda o ně město defi nitivně přijde.
„Je to choulostivý právní střet, do kterého jsme se pustili s vědomím, že máme lepší karty. Jinak bychom se do toho nepouštěli. Věřím, že majetek města se nám podaří uhájit a hledat pro něj smysluplnější náplň ve využití. Nevylučuji ani případný prodej, ovšem za úplně jinou cenu,“ říká náměstek primátora Jiří Kotek. Ani ne tak prodej, ale právě cena je mu trnem v oku. Podle jeho názoru může být až čtyřikrát vyšší.
Vývoj celé kauzy je poněkud zamotaný. Již po volbách odsouhlasila stará rada města prodej lázní společnosti Veso za pětadevadesát milionů korun. Bývalý náměstek pro majetek Tomáš Hybner se odvolával na to, že prodej již dříve schválili zastupitelé. V návaznosti na to lidé z vedení firmy Veso, která měla lázně v nájmu, prodali své podíly firmě Bau-reality. Ta je odnoží karlovarské společnosti Bau-stav.
Na zastupitelstvu, na něž se odvolává Hybner, ale také zaznělo, že lázně mohou jít k prodeji nejdřív v roce 2011, ovšem s nutnou investicí dvaceti milionů korun. Podle Hybnera ale k investici došlo, a proto bylo možné lázně prodat už nyní.
Je to vedle nízké ceny i rychlost transakce, která budí nedůvěru. Korunu nedůvěře nasadilo to, že po zvolení primátorem zastavil Petr Kulhánek platnost rozhodnutí dřívější rady o prodeji. Jak se ale ukázalo, ještě před ustavujícím jednáním nového zastupitelstva vložili úředníci z právního odboru na katastrální úřad k zápisu smlouvu o prodeji.

Symfonický orchestr

Z místa ředitele orchestru odvolala rada Zdeňka Vikora. Vedením pověřila cellistu Šimona Kaňku.
Vikor vedl orchestr od začátku března na základě rozhodnutí rady města, přestože podle výsledků výběrového řízení byl nejlepším kandidátem právě Kaňka.
„Důvody k odvolání se táhly tři čtvrtě roku. Jakmile pan Vikor nastoupil na místo ředitele, došlo k rozvrácení mezilidských vztahů a k několika manažerským pochybením. Tím nejvýraznějším a velmi závažným bylo, že nedokázal podniknout potřebné kroky, aby mohl využít dodatečnou finanční pomoc města orchestru. Měl neprodleně jednat s tehdejší radou o úpravě vnitřního organizačního řádu orchestru, aby mohl peníze použít pro hráče. Nezachoval se tak, jen řekl, že to neumí,“ vysvětluje primátor Kulhánek.
Vikor považuje své odvolání za protiprávní. „Podal jsem žalobu na určení neplatnosti odvolání,“ říká. V orchestru zůstává jako hráč na trubku.
Orchestr měl pro letošní rok o pět milionů menší rozpočet než rok předtím. Vikor proto snížil hráčům úvazky. Ze slova symfonický v názvu tělesa se začala vytrácet písmena a situace směřovala k orchestru toliko fonickému. Podle Kulhánka je ale třeba vrátit příští rok rozpočet na původní výši z roku 2009. Hráči by tak měli získat opět plné úvazky.
Magistrát vypíše výběrové řízení na nového ředitele.

KV City a stánkaři

Městská společnost KV City Centrum spravuje tržiště ve Varšavské ulici a areál Rolava. Proslula zejména nelogickými a neprůhlednými pronájmy tržiště. Přes trojitou síš podnájemců platili stánkaři v konečném důsledku za stánky ročně bezmála čtyři miliony, město z toho dostalo šestinu.
Jednatel společnosti a dřívější radní Martin Zeman na svůj post rezignoval, novému vedení sdělil, že vypověděl podnájemní smlouvu a po průtazích začal konečně předávat agendu společnosti novému jednateli Jaroslavu Fujdiarovi. Podle něj uzavře na tržišti město smlouvy přímo se stánkaři. „Jestli to tak bude, stoupnou náklady na úředníka, který bude mít na starost agendu se smlouvami, na úklid, kde jsou potřeba nejméně dva lidé a další věci. Proto KV City Centrum pronajímalo tržiště další firmě. Nikdy nemáte jistotu, že stánky budou plně obsazené. My jsme ale měli jistotu, že i za takové situace dostaneme od podnájemce nějaké peníze,“ hájí Zeman dřívější praxi.
Podle Fujdiara - budou-li stánkaři platit přímo městu OE zaplatí roční pronájem tří stánků to, co město dříve dostávalo od KV City za rok.
„Údržbu je třeba dělat, ta spadne pod KV City Centrum. Na Rolavě jsou dva lidé, kteří to mohou dělat. A úředník na magistrátu už je, protože město pronajímá například stánky na nábřeží Palacha,“ říká Fujdiar.
„Právník Karel Jelínek prověří veškeré smlouvy a všechno překontroluje. V tuto chvíli nevíme, kdo ze stánkařů má s kým a na jak dlouho uzavřené smlouvy,“ dodává Jaroslav Fujdiar.

Rozpočet a další

Podle Kulhánka zjistilo po přebrání města nové vedení, že na rozpočtu pro rok 2011 nikdo téměř nic neudělal. Jako dřívější člen finančního výboru má o harmonogramech sestavování rozpočtů přehled.
„Práce jdou dopředu sice rychleji, než jsem čekal, ale v prosinci rozpočet nejsme schopni předložit. Ale lednové zastupitelstvo už o něm bude jednat,“ konstatuje primátor. S výstavbou pětadvacetimetrového bazénu s příslušenstvím za tři sta milionů korun noví lidé v čele města nic zásadního nenadělají. Kromě pečlivých kontrol stavby a snahy ušetřit.
Kino Čas, které nesmyslně přičlenilo minulé vedení pod Karlovarské městské divadlo, bude patřit od nového roku už opět přímo pod město. „Mandátní smlouva současného provozovatele pana Grebeně bude platit dál. Pan Grebeň to dělá velmi dobře a dostal kino opět do černých čísel,“ připomíná Kulhánek.
Řada přijde i na prodej domů v Lázeňské ulici 3 a 5, plánovanou výstavbu zóny v místě dolního nádraží a okolí, zavedení jasnějších podmínek pro novou výstavbu.
„Na magistrátu se také nikdo příliš nezabýval dotační politikou. Je třeba se daleko víc snažit získat peníze z různých programů, které jsou k dispozici. A opravit za ně například chodníky,“ říká primátor.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!