Nově vyvinutý materiál dokáže skladovat kvantovou informaci | E15.cz

Nově vyvinutý materiál dokáže skladovat kvantovou informaci

Nově vyvinutý materiál dokáže skladovat kvantovou informaci
Nový materiál dokáže skladovat kvantovou informaci. Ilustrační foto.
• 
ZDROJ: Shutterstock

Vojtěch Malý - VTM.cz

V oblasti kvantové výpočetní techniky v poslední době došlo k velkému pokroku. Navzdory tomu je zapotřebí vyřešit ještě řadu problémů a výzev. Mj. mezi ně patří i vytvoření metody dlouhodobějšího uchovávání kvantové informace.

Nyní vědci objevili materiál, který by to teoreticky mohl zvládnout a kvantové stavy jednotlivých atomů zachovat. Konkrétně jde o sloučeninu mědi, iridia a kyslíku s voštinovou atomovou geometrii.

„Vzhledem k těmto specifickým geometriím spiny elektronů nikdy nezamrzají. Neustále se pohybují, aniž by mohly zamrznout a vytvořit magnet, což je přirozenou tendencí tohoto materiálu. Tento fenomén se nazývá magnetická frustrace,“ uvedl badatel Fazel Tafti.

Nový fotonický mikročip funguje podobně jako lidský mozek

V normálních magnetech, se kterými se setkáváme v každodenním životě, jsou spiny elektronů zamrzlé ve stejném směru. Oproti tomu v takzvaných spinových kapalinách nejsou zamrzlé nikdy, ani když jejich teplota dosáhne absolutní nuly.

To umožňuje například kvantové provázání dlouhého dosahu (long-range entanglement), kdy je kvantový stav jedné částice spárován s jinou nesousedící částicí.

Čeká nás nová éra rychlých pamětí, které využívají magnetické technologie

Odborníci předpokládají, že použitím toho stejného postupu se jim podaří vytvořit další kvantové spinové kapaliny, které by mohly být pro daný účel ještě vhodnější než tato.

Autor: Vojtěch Malý - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!