Novoměstští stopli relaxační centrum

Projekt za více než čtvrt miliardy noví zastupitelé zamítli. Zato Žďár se může těšit na nový bazén, přestože přišel i kvůli Novému Městu o dotaci.

Sauna, bazény s fitness zónou či luxusní hotel. Nic z toho nebude. Novoměstští mohou zapomenout na velkolepé regenerační centrum, které bývalé vedení města pět let připravovalo a městskou kasu dosud vyšlo na osm milionů korun. Noví zastupitelé stavbu za více než čtvrt miliardy smetli ze stolu.

Město přitom začátkem loňského roku vyřadilo ze hry o evropskou dotaci sousední Žďár nad Sázavou, který žádal o peníze na projekt podobného zaměření – přestavbu a dostavbu bazénu u 4. základní školy.

„Důvodů bylo víc, tím hlavním chybějící peníze. Původní projekt v centru města by stál asi 400 milionů korun. Pokusili jsme se o přesun pod Harusův kopec, i tak jsme se ale dostávali na částku kolem 300 milionů. Případná dotace by nepřesáhla třetinu sumy,“ vypočítává nový starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Velkolepé plány bývalého vedení města končí

Rozpočty minulých let podle něj byly ztrátové, a tak by si za těchto okolností město muselo vzít úvěr, který by splácelo až dvacet let. Provoz hotelu jako druh podnikání je podle Šmardy v současné době nejistý, zastupitelé proto byli opatrní.

„Zastavili jsme přípravné práce a dali částku padesát milionů do zvláštního fondu. Peníze použijeme třeba na stavbu sportovní haly, případně i bazénu. Město nebude konkurovat podnikatelům, kteří tu působí,“ vysvětluje Šmarda.

Velkolepé plány bývalého vedení v čele se starostkou Zdeňkou Markovou tak s novým obsazením radnice končí. „Myslím, že pro Nové Město je to velká škoda, taková příležitost se opakovat nebude. Promrhaly se nejenom vynaložené peníze, ale i čas, který tomu minulé a předminulé vedení města věnovalo,“ říká zastánce stavby, radní Zdeněk Kadlec.

Stavební ruch začne v březnu

Zatímco v Novém Městě na Moravě stavět nebudou, v sousedním Žďáru nad Sázavou naopak stavební ruch už brzy začne. Práce na rekonstrukci přes třicet let starého bazénu a vybudování nové části s toboganem mají stavbaři odstartovat koncem února.

Obě sousední města přitom původně „soupeřila“ o evropskou dotaci. I když Žďárští měli projekt střízlivější a plánovali stavbu ve výši jedné pětiny svého celoročního rozpočtu, novoměstský projekt komise loni ohodnotila jako propracovanější, a tak nakonec nasbíral více bodů.

Žďárští už tehdy tušili, že uspěje jen jeden ze dvou ambiciózních projektů s podobným zaměřením, které od sebe dělí jen deset kilometrů.

Podle žďárského místostarosty Jaromíra Brychty je pro Žďár dobře, že to nakonec takto dopadlo, i když popírá jakoukoli rivalitu mezi městy.

„My na Vysočině jsme rádi, když dopadne dotace pro kohokoli, protože to sem přitáhne turisty. Novoměstští mají nový biatlonový areál, my jim tam dávali zdarma hlínu z průmyslové zóny,“ dává příklad Brychta.

Žďárští podle něj uvažovali o tom, že kdyby regenerační centrum v Novém Městě vzniklo, pouze by opravili bazén a nepouštěli se do toboganu. „Na atrakce bychom dvanáct kilometrů dojížděli. Když to ale sousedům nedopadlo, tak do přestavby a přístavby jdeme naplno za vlastní peníze,“ tvrdí Jaromír Brychta.

Žďárský projekt za 127,5 milionů korun, který bude na místní firmě PKS, nakonec nedozná změn ani kvůli petici manželů Halouzkových, kteří chtěli na poslední chvíli prosadit, aby byla v bazénu slaná voda, jež podle nich nemá škodlivý vliv na zdraví.

Městští radní petici nevyslyšeli. Změna projektu by podle nich znamenala odložení očekávané stavby, a navíc by se změnou technologie navýšily náklady o dvacet až třicet milionů. O dalších 1,7 milionu by podle propočtů vzrostly roční náklady na provoz aquacentra.

„Museli bychom stavbu přeprojektovat, znovu vypsat výběrové řízení na dodavatele a podobně. Znamenalo by to přibližně roční zdržení,“ zdůvodňovala rozhodnutí starostka Dagmar Zvěřinová.

První návštěvníci by mohli bazén využívat v létě 2012.

JAK SOUSEDNÍ MĚSTA PLÁNOVALA KOUPÁNÍ

Novoměstské plány sahají do roku 2005. Regecentrum za zhruba 300 milionů mělo zahrnovat hotel, saunu, bazén, pomohla by dotace kolem 100 milionů korun.

Projekt a další související náklady vyšly asi na 8 milionů korun.

O lepším koupání ve Žďáru se mluví od 50. let, pět let probíhají intenzivní přípravy.

Aquacentrum u 4. ZŠ nahradilo původní projekt u Pilské nádrže.

Pětatřicet let starý bazén nechá město za 127,5 milionu opravit a dostavět.