Novozélanďané by chtěli stříhání ovcí na olympiádě | e15.cz

Novozélanďané by chtěli stříhání ovcí na olympiádě

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(VIDEO) Novozélandští farmáři sní o tom, že se stříhání ovcí stane olympijským sportem. Soudí, že uzrál čas, aby byla tato disciplina povýšena na světovou úroveň.

Na Novém Zélandu se koná celostátní mistrovství, které se těší velké popularitě lidí i tisku. V březnu se bude konat mistrovství světa, s jehož pomocí chtějí farmáři zajistit svému „sportu“ novou úroveň rozvoje.

Podle novozélandské federace farmářů musí ten, kdo chce dosáhnout světového rekordu ve stříhání ovcí, být fyzicky velmi zdatný. Kondice střihačů ovcí se rovná atletům vysoké úrovně, protože jsou schopni ostříhat za osm hodin až 700 ovcí, tedy jeden a půl kusu za minutu.

V současné době si pomyslný titul mistra světa drží jeden Ir, který za osm hodin ostříhal 749 ovcí. Mezi ženami je nejlepší Novozélanďanka, která za stejnou dobu zvládla 507 zvířat.

Video Paula Averyho mistra světa ve stříhání ovcí

Na Novém Zélandu je stříhání ovcí uznáváno za druh sportu a soutěže jsou financovány sportovními institucemi. Austrálie už navrhovala, aby bylo stříhání zařazeno do programu her Commonwealthu. Novozélaďané zašli ještě dále a chtěli by tuto disciplínu vidět na olympiádě.

Statistiky uvádějí, že na Novém Zélandu připadá na 4,4 milionu obyvatel 40 milionů ovcí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery