O svátku si děti zastřílí z praku | e15.cz

O svátku si děti zastřílí z praku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O dvě stě let zpátky nebo do světa literárních postav se 28. října přenesou krajské muzeum a knihovna v Kladně.

Cestu do 19. století zařídí ve sváteční den 28. října Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Díky jednodennímu návratu do minulosti si zájemci vyzkouší, zda vydrží u vyšívání iniciály do kapesníčku, u drátkování hrnku, zda děti dokážou střílet prakem, vyrobit lodičku z kůry či zabalit malého sourozence do povijanu. Když se ozve hlad, mohou k ohništi na zahradu, kde se v popeli bude péct „pasáčkova specialita“ - brambory ve slupce.
„Devatenácté století bylo pro Kladno jedním z nejdůležitějších období, protože se z bezvýznamného městečka stalo městem průmyslu,“ vysvětlil zaměření letošního Dne Středočeského kraje ředitel muzea Zdeněk Kuchyňka. V minulých letech se budova a její okolí proměnily v pravěkou jeskyni a loviště mamutů či zavedla návštěvníky do středověku.
Vyzkoušet, jak by obstáli v 19. století si mohou i dospělí. Pro ně je připravené krasopisné psaní veršů perem, orientace na mapě Kladna předminulého století nebo relaxace při poslechu Máchova Máje či skladeb měšťanské dívky hrající na klavír. „Doporučujeme nezapomenout kapesní nůž a hrnek vhodný k odrátkování. Občerstvení zajistíme,“ řekla organizátorka akce Ivana Zágnerová.
Mezi literární osobnosti zavede stejný den návštěvníky Středočeská vědecká knihovna. Procházet mezi nimi budou desítky postav z románů, detektivek a dalších knih, které uspěly v celostátní anketě Kniha mého srdce. „Kdo konkrétně mezi návštěvníky zavítá, prozradit nemohu. Tři z těch, kteří literární postavy správně uhodnou, totiž čeká odměna,“ řekla vedoucí odboru služeb knihovny Ivana Feldmanová.
Kromě toho zájemce čeká exkurze do zákulisí knihovny, vystoupení písničkáře a spisovatele Jana Buriana či Vladimíra Albrechta z Nadačního fondu Slunce. Noví čtenáři se mohou tradičně do knihovny registrovat zdarma. „Loni tuto možnost využila asi stovka lidí,“ dodala Feldmanová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video