O2 a Vodafonu hrozí dvoumilionová pokuta za vysoké ceny LTE pro virtuály | E15.cz

O2 a Vodafonu hrozí dvoumilionová pokuta za vysoké ceny LTE pro virtuály

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Firmám O2 a Vodafone hrozí až dvoumilionová pokuta od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) kvůli příliš vysokým velkoobchodním cenám za využití jejich sítí LTE pro virtuální operátory. Operátoři na rozdíl od T-Mobilu zcela nesplnili požadavek regulátora, aby ceny snížili. ČTÚ to dnes uvedl v tiskové zprávě. Vyjádření operátorů ČTK zjišťuje.

Kmitočty pro sítě LTE vydražili operátoři před třemi roky. Součástí jejich přidělení byl i závazek umožnit využití sítí virtuálním operátorům. Úřad ale loni zjistil, že ceny pro virtuální operátory v referenčních nabídkách jsou příliš vysoké a nařídil operátorům jejich snížení. Svou výzvu zopakoval i letos v únoru.

„Úřad poté, co zjistil, že držitelé přídělů neplní tento závazek z aukce, letos v únoru vyzval všechny tři mobilní síťové operátory ve lhůtě do jednoho měsíce k úpravě cen v referenčních nabídkách přístupu k síti LTE,“ uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina. Podle něj tento požadavek zcela splnila jako jediná společnost T-Mobile, když v březnu snížila cenu za 1 MB na 0,32 koruny z původních 70 haléřů.

Nesplnění výzvy

Zbývající mobilní operátoři požadavky k nápravě obsažené ve výzvě nesplnili. K částečné úpravě nabídky sice přistoupila i společnost Vodafone, která snížila cenu za jeden MB na 0,29 koruny, ale tuto cenu nabízí operátorům až od dosažení počtu 250 tisíc aktivních SIM karet. O2 podle ČTÚ svou referenční nabídku žádným způsobem neupravila. Obě společnosti současně uplatnily proti zaslané výzvě opravné prostředky.

Služby v LTE sítích podle ČTÚ nabízí zhruba 15 virtuálních operátorů, což je okolo desetiny jejich celkového počtu. Firmy ale LTE nabízí na základě komerčních dohod s operátory, které se od povinných referenčních nabídek liší. LTE sítě pokrývají přes 80 procent populace a letos má pokrytí vzrůst na 99 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video